Koç Üniversitesi’nden yurt mağduru öğrencilerine ‘bursunuzu keseriz’ tehdidi

Koç Üniversitesi’nden yurt mağduru öğrencilerine ‘bursunuzu keseriz’ tehdidi

Koç Üniversitesi‘nde doktora öğrencileri için oluşturulan “tek odalı” yurtlar daha sonra “paylaşımlı” olarak kullanılacağı duyurulmasının ardından, doktora öğrencileri asistanlık görevlerini bırakmak istedi. Mühendislik Fakültesi Dekanı Atilla Gürsoy ise imzasını geri çekmeyenlerin bursunun kesileceğini söyledi.

Koç Üniversitesi’nde kendilerine taahhüt edilen tek kişilik odaların okulun açılmasına üç hafta kala ‘paylaşımlı’yapılmasına karşı çıkan doktora öğrencilerinin bursu tehlikede. Üniversite, ilk olarak derslerin başlamasına 20 gün kala üçüncü ve dördüncü sınıfta okuyan öğrencilere ‘yurt imkânı sağlayamayacaklarını öngördüklerini’ açıkladı. Yurtsuz kalan öğrencilerin tepkisi üzerine okul yönetimi, İstanbul dışından gelen öğrencilere yurt sağlanacağını bildirdi.

Diken’de yer alan habere göre, bu kez de doktora öğrencilerinin odalarına müdahale geldi. Yönetim, doktora öğrencilerine taahhüt ettiği tek kişilik odaları okulun başlamasına üç hafta kala ‘paylaşımlı’yapmaya karar verdi. Bunun üzerine doktora öğrencileri dün, çözüm gelmemesi halinde asistanlık görevlerini bırakacağını duyurdu. İmzaladıkları dilekçeyi yönetime bizzat vermek isteyen öğrenciler güvenlik tarafından engellendi.

Dahası üç doktora öğrencisinin Diken’e anlattığına göre okul görevlileri ve akademisyenlerden‘burs kesme’ telefonları yağdı. Dilekçeye imza atan 60’ı aşkın öğrenciyi tek tek arayan mühendislik fakültesi dekanı Atilla Gürsoy, imzasını geri çekmeyenlerin bursunun kesileceğini söyledi. Gürsoy, öğrencileri başka akademisyenlere de arattı.

Diğer yandan öğrencilere atılan maille bugün akşam saatlerine kadar odalarını boşaltıp geçici odalara yerleşmesi istendi. Odalarını boşaltmayan öğrenciler yönetimden çözüm bekliyor.

TIKLAYIN | Koç Üniversitesi lisansüstü öğrencileri, barınma problemiyle ilgili talepleri karşılanmadığı için asistanlıktan istifa etti

 

 

Buraya Dikkat!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.