Koç-TÜSİAD: Ekonomide durgunluk bekliyoruz

Koç-TÜSİAD: Ekonomide durgunluk bekliyoruz

Son dönemlerde kurun belli bir seviyede tutulması ve baz etkisi ile düşüşe geçmesi beklenen enflasyon etkisine rağmen, ekim ayı itibarıyla ekonomide durgunluk ihtimali yüzde 38 olarak hesaplandı.

Sözcü’den Sayime Başçı’nın haberine göre Koç Üniversitesi- TÜSİAD Ekonomik Araştırma Formu tarafından hazırlanan çalışmada, 2022’nin üçüncü çeyreğinde reel GSYH’de bir önceki çeyreğe göre yüzde 0.17’lik bir değişim beklendiği belirtilerek, “Öte yandan 2022’nin üçüncü çeyreği 2021’in üçüncü çeyreğiyle karşılaştırıldığında bu oran yüzde 3.2’lik bir büyümeye denk geliyor.

Son olarak ekim ayı itibarıyla elimizde olan veriye dayanarak üçüncü çeyrekte ekonomide durgunluk bekliyoruz. Finansal koşullarda uzunca bir süredir devam eden daralma son iki aydır durmuş görünüyor. Türkiye’nin 5 yıllık CDS priminin 700 baz puanın üzerinde olduğunu görüyoruz. Bu durum bize Türkiye’nin risk algısında bozulmanın çok yüksek seviyelerde olduğunu gösteriyor” tespitleri yapıldı.

Temmuzda zirve yapmıştı

– Endeks hesaplamasında ekonomide durgunluk ihtimali mart ayında yüzde 31 iken temmuzda yüzde 85 ile zirveye çıkmıştı. Araştırmada ekonomik durum endeksinde 2022’nin başından bu yana durağanlığın göze çarptığına işaret edilirken, “Fakat ağustos ayından itibaren hafif bir artış gözleniyor. Endeksin ilk iki çeyrekte oldukça değişken hareket ettiğini görüyoruz. Genel trendde bir değişiklik olmadığı için gösterge durağanlığa işaret ediyor” denildi.

Çağrı Tasarım Kampanya

Buraya Dikkat!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir