Kılıçdaroğlu’nun masasındaki araştırma: “Kılıçdaroğlu ve Erdoğan’ın yarıştığı seçim ikinci tura kalıyor”

Kılıçdaroğlu’nun masasındaki araştırma: “Kılıçdaroğlu ve Erdoğan’ın yarıştığı seçim ikinci tura kalıyor”

TV100 yazarı Barış Yarkadaş, Çağdaş Araştırma Merkezi (ÇAM) Başkanı Reşat Şahin Öztürk, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na seçim – seçmen analizi brifingi verdiğini yazdı. Aynı araştırmanın kendisine de geldiğini belirten Yarkadaş, “ÇAM’ın araştırmasına göre, Kılıçdaroğlu ve Erdoğan’ın yarıştığı seçim, kesinlikle 2. tura kalıyor.Aynı sonuç Mansur Yavaş ve İmamoğlu için de geçerli. Erdoğan bu isimlerle de yarışsa; HDP aday çıkardığı takdirde seçim kesinlikle 2. tura kalıyor.” değerlendirmesini yaptı.

Yarkadaş yazısında, “CHP’de hiçbir görevim olmadığı halde, dile getirdiğim tüm sözler CHP Genel Merkezi’ne şikâyet ediliyor.Oysa ki; benim sözlerim sadece beni bağlar. Keza; diğer gazeteci ve yazarlarınki de öyle… Aralarında benim de olduğum 16 gazeteci–yazar ve akademisyen bu bağlamda mercek altında… Bunun son kanıtı Meral Akşener’in görüşme sonrası verdiği röportajda da ortaya çıktı.” görüşünü savundu.

Akşener’in Murat Yetkin’e verdiği mülakattaki, “İmamoğlu’nun kellesi giderken, tartışmanın Meral Akşener’in rol çalmasına nasıl evrildiğini anlayamıyorum, şaşırdım kaldım” sözlerinin kendi yazısına yönelik olduğunu belirten Yarkadaş şunları kaydetti:

“Akşener’in ‘’rol çalma hevesi’’ni ve ‘’selden kütük kapma’’ telaşını bu köşede ve tv100’de ben dile getirmiştim.

Akşener, eleştirimden duyduğu rahatsızlığı dile getirdikten sonra o yazımı belki bir kez daha okumalı…O eleştiri sadece benim değil, milyonlarca seçmenin duygusunu yansıtıyordu.Kılıçdaroğlu, görüşme öncesi Çağdaş Araştırma Merkezi (ÇAM) Başkanı Reşat Şahin Öztürk’ten tam 2,5 saat boyunca detaylı bir seçim – seçmen analizi brifingi aldı. Öztürk’ün Kılıçdaroğlu ile görüştüğünü öğrenince kendisini aradım. Araştırmayı bana da göndermesini rica ettim. Reşat Şahin Öztürk’ün sayfalar tutan ve 62 bin kişi ile yapılan dev araştırması birbirinden ilginç sonuçlar veriyor. ÇAM’ın araştırmasına göre, Kılıçdaroğlu ve Erdoğan’ın yarıştığı seçim, kesinlikle 2. tura kalıyor.Aynı sonuç Mansur Yavaş ve İmamoğlu için de geçerli.Erdoğan bu isimlerle de yarışsa; HDP aday çıkardığı takdirde seçim kesinlikle 2. tura kalıyor.

“Muhalif seçmen, AKP – MHP iktidarının Kılıçdaroğlu’na yönelik hiçbir manipülasyonuna prim vermiyor”

Araştırmanın en ilginç ve vurucu kısmı ise şu: Muhalefete oy verecek seçmenler, iktidarın Mansur Yavaş ve Ekrem İmamoğlu’na yönelik manipülasyonları karşısında kolay etkileniyor. Ancak bu durum Kılıçdaroğlu için geçerli değil. Muhalif seçmen, AKP – MHP iktidarının Kılıçdaroğlu’na yönelik hiçbir manipülasyonuna prim vermiyor. HDP de dahil neredeyse tüm muhalif partilerin seçmenleri hem ilk hem de ikinci turda Kılıçdaroğlu’nun etrafında kenetleniyor. Kılıçdaroğlu aleyhine yapılan belediye kaynaklı algı çalışmalarına, sözde akademik değerlendirmelere ve manipülasyonlara aldırmayın…

“Kılıçdaroğlu yukarıda dile getirdiğim siyasi avantajı kullanacağı için seçimi yüzde 51,2 ile 2. turda kazanıyor”

Reşat Şahin Öztürk’ün araştırmasına göre, Kılıçdaroğlu yukarıda dile getirdiğim siyasi avantajı kullanacağı için seçimi yüzde 51,2 ile 2. turda kazanıyor. Erdoğan ise 48.8’de kalıyor. Akşener de bu gerçeği görüyor ve CHP’nin çekim merkezi olmasını istemiyor. Çünkü; CHP büyüdükçe ve çekim merkezi oldukça İYİ Parti’nin vekil sayısı artmıyor. İYİ Parti’nin yüzde 11 bandına takılı kalması ve bir türlü sıçrama yapamaması da Akşener’in canını sıkıyor. “Rol çalma’’ girişiminin ters sonuç verdiği görüldüğü için fatura gazeteci ve akademisyenlere çıkarılıyor.

 

 

Çağrı Tasarım Kampanya

Buraya Dikkat!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir