Kılıçdaroğlu: Bütçenin neredeyse yarısını o tefecilere, faizcilere ödüyorlar!

Kılıçdaroğlu: Bütçenin neredeyse yarısını o tefecilere, faizcilere ödüyorlar!

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, bu haftaki grup konuşmasını Elazığ’da yapıyor. 

Kılıçdaroğlu’nun açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

“Bugün büyükşehir belediye başkanımızla beraber güzel bir okulun temelini attık. Bu okul sadece Elazığ için değil Türkiye için bir ilktir. Bu okul açıldığında yine beraber gelip kurdelesini keseceğiz. O okulun kütüphanesi spor salonu çok güzel dershaneleri laboratuvarları olacak. Okulun açılışına bazıları korkudan gelmedi önemli değil. Önemli olan Elazığ ve Elazığlılardır. Okulun temelini atarken sıcak siyaset yapmadık. Okul her görüşten insanın evlatları o okulda okuyacak. Deprem sırasında buraya geldik böyle bir ihtiyaç ortaya çıktı. O ihtiyacın birinci ayağını tamamladık daha iyi okul yapacağız, Elazığlılara helal olsun. 

“(Çiftçiye seslendi) Size mazotu ÖTV’siz ve KDV’siz vereceğiz. En ucuz mazotu bu ülkede çiftçi kullanacak. hakkınızı teslim edeceğiz. Bütçenin neredeyse yarısını o tefecilere, faizcilere ödüyorlar. Bütün esnafa çiftçiye söz verdim, sizin oylarınızla iktidar olursak bir hafta içinde bankalara tarım kredi kooperatifi aldıkları kredilerin faizlerini tak diye sileceğiz. 

“Bir Tarım Bakanı var, Allah selamet versin tarımı düzeltmek için Venezuela’ya gidiyor, öbürü Sudan’a gidiyor. Sen gel Elazığ’a, buradaki olaya bir bak bakalım, buradaki ova sulanıyor mu sulanmıyor mu! Ama hiç meraklanmayın Bay Kemal Elazığ’a gelecektir, okulu nasıl yaptıysa ovaları da öyle sulayacaktır. 

“Siyaseti zenginleşme aracı olmaktan çıkarıp, halka hizmet aracı haline getirirseniz bu memleket kurtulmuş olur. Bizim asıl hedefimiz bu. Bu memleketi temiz siyaset yapanlara teslim etmektir. Elektriğe bu yıl yüzde 95 ile yüzde 200 arasında zam yapıldı. İnsaf ya! Doğalgaza yapılan zam yüzde 164. Memurun maaşı mı çiftçinin geliri mi yüzde 164 arttı? Vatandaş perişan vaziyette. Bir kadın illa zorla mikrofonu ver diyor. Perişanız dedi. Bir kadının haykırışı aslında Türkiye’nin haykırışıdır. 

“Tam 9 aydır milletvekillerimiz soruyor kaç hanenin elektriği kesildi diye. Tık yok cevap vermiyorlar. Niye gizliyorlar? Millet görmesin duymasın diye. Aslında suç işliyorlar. Esnafı da biliyorum hele elektrik zammından sonra biliyorum dertlerini. Avizeci şunu söylüyor avize var yakamıyorum çünkü elektrik masrafı olacak diye. Bütün bunların tamamını biliyoruz hiç endişe etmeyin. 

“Geçen yıl 3 milyon 449 bin hanenin elektriği kesildi. Bu yıl bilmiyoruz buradan kamu görevlilerine çağrı yapıyorum milletvekillerinin sorduğu soru önergelerini ya da bilgi edinme yasasına göre istemiş oldukları bilgileri zamanında vermeyenlerin tamamı suç işliyor. Kendisini suça ortak etmeyin. Doğru dürüst oturun cevabını verin. 

Adaletin olmadığı yerde hukuk olmaz insan hakları olmaz. Ama siz adalet dağıtan kişiyi eğer yönlendiriyorsanız vicdani kararına göre değil de talimatıma göre karar versin diyorsanız adaleti yok ediyorsunuz demektir. Şimdi önlerinde büyük bir engel var. Nedir? İBB Başkanı İmamoğlu. Nasıl yetkilerini ellerinden alırız? Bütün çaba bunun üzerine kurulu. HSK’da görevli olanlara sesleniyorum size söylenmeyen bir sözü  kimin talimatıyla bu söz bize söylendi diye üstlendiniz? Ben sizin meşrebinizi adaletsizliğinizi gayet iyi biliyorum. Aynı zarfın içine 4 tane oy pusulası koyacaksın efendim biri doğru değil üçü doğru. Nereden biliyorsun? Onlara dedim ki bunları yapanlar hakim değil çetedir.  

 

Ayrıntılar gelecek…

Buraya Dikkat!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.