Katar’daki Dünya Kupası’nda sahne krizi: Ünlü isimleri ikiye böldü

Katar’daki Dünya Kupası’nda sahne krizi: Ünlü isimleri ikiye böldü

Bu yıl Katar’da gerçekleştirilen Dünya Kupası pazar günü tüm dünyadan liderlerin ve ünlü isimlerin de katılımıyla başladı.

Dünya Kupası daha başlamadan ev sahibi ülkenin Katar olarak açıklanması büyük ses getirmiş, tartışma yaratmıştı. Şampiyona başladıktan hemen sonra son dakika bir karar ile stadyumlarda alkol satışını yasaklayan Katar, daha önce de pek çok ünlü isim tarafından insan hakları ve LGBTİ’ye yönelik tavrı nedeniyle eleştirilmişti.

KATAR’I BOYKOT ETTİKLERİNİ AÇIKLADILAR

Hatta eleştiriler bugün öyle bir boyuta ulaştı ki, sanat dünyası deyim yerindeyse ikiye bölündü.

Shakira

Daha önce Dünya Kupası’nda sahne alması beklenen Shakira, Rod Stewart ve Dua Lipa gibi isimler önceki gün yaptıkları açıklamada Katar’ı boykot ettiklerini ve sahneye çıkmayacaklarını söylemişti.

Bu isimlere efsane Spice Girls grubundan Mel C de eklendi. Melanie C, Katar’da sahne alma teklifi gelirse kabul etmeyeceğini açıkladı. İngiliz Daily Mail gazetesinin sorularını yanıtlayan Mel C, ‘Şahsen ben LGBTİ topluluğa destek olan biriyim. Bu görüşü savunurken orada şarkı söylemek yapmaktan rahat edeceğim bir şey değil.” dedi.

Dua Lipa Katar’da sahne alacağı iddialarını reddetti.

KATAR’A ‘OLUMLU’ YANIT VERDİLER

Katar kadınlara, göçmenlere ve LGBTİ bireylerine yönelik hak kısıtlamalarının yanı sıra insan haklarına yönelik tutumu nedeniyle eleştirilerin hedefinde. Birçok isim bu nedenleri gerekçe göstererek şampiyonaya katılmayı reddederken, bu suçlamaları görmezden gelerek Dünya Kupası’nda sahne almayı veya görev yapmayı kabul eden isimler de var…

David-Victoria Beckham

Bu isimlerden en dikkat çekeni kuşkusuz David Beckham. Katar’ın Beckham ile Dünya Kupası temsilcilerinden olması için 10 milyon sterlinlik bir anlaşma imzaladığı iddia ediliyor.

Beckham, 2002 yılında eşcinsel dergisi Attitude’un kapağında yer almış, kendisine “eşcinsel ikonu” denmesinden onur duyduğunu söylemişti. Ancak tüm bu LGBTİ desteğine rağmen Beckham’ın Katar Dünya Kupası’nın elçilerinden olması tartışma yarattı.

‘İKİYÜZLÜLÜK OLUR’ DEDİ KENDİNİ SAVUNDU

 

Robbie Williams Katar’da sahne alacak

Dünya Kupası’nda sahne almayı kabul eden isimlerden biri de Robbie Williams oldu. Ünlü şarkıcı, Dünya Kupası sırasında performans gösterme kararını savunurken gitmemesinin ‘ikiyüzlülük’ olacağını iddia etti. İngiliz Daily Mail gazetesi Williams’ın ‘insan hakları endişeleri’nin kararını etkilemediğini yazarken, İngiliz şarkıcının “İnsan hakları ihlallerinin olduğu her yerde sahneye çıkmayı reddetseydik kendi ülkemizde bile performans sergileyemezdik.” sözlerine yer verildi.

İLK KEZ BİR TÜRK İSİM SAHNE ALACAK

Öte yandan, ünlü şarkıcı Zeynep Bastık sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, 2022 Dünya Kupası töreninde sahne alacağını duyurdu. Bastık’ın 24 Kasım’da Al-Bayt Stadyumu’ndaki törende performans sergileyeceği açıklandı. Zeynep Bastık Dünya Kupası’nda sahne alan ilk Türk sanatçı olacak.

K-pop grubunun Katar’a ulaştığı düşünülüyor

Tüm bu gelişmelere rağmen Dünya Kupası’nda sahne alacak yıldızlar halen netleşmiş değil… İngiliz basını Güney Koreli BTS’nin Katar’a hareket ettiğini yazdı. Dünyada milyonlarca hayranı bulunan grubun Dünya Kupası’nda sahne alacağı fikri heyecan yaratırken tartışmaları da beraberinde getirdi.

Sosyal medya üzerinden başta Robbie Williams olmak üzere Dünya Kupası’nda sahne alacak şarkıcılar eleştiri yağmuruna tutuldu. Birçok sosyal medya kullanıcısı açık açık insan hakları ihlalleri olan bir ülkeden para kabul edilmesini doğru bulmazken, Shakira, Dua Lipa gibi şarkıcılar övüldü.

 

Çağrı Tasarım Kampanya

Buraya Dikkat!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir