Karar yazarı Kahveci: Bankalar büyümüyor, tersine eriyor

Karar yazarı Kahveci: Bankalar büyümüyor, tersine eriyor

Karar gazetesi yazarı İbrahim Kahveci, bankaların TL kredi vererek ya da faizle kar etmesinin, bankalara enflasyon karşısında sermaye kaybı yaşattığını belirtti.

Kahveci, “Geçen yılın ilk 7 ayında 40 milyar lira net kar eden bankalara bakıp; bu yıl karlarını 5’e katlayıp 208 milyar liraya çıkartmasını eleştiriyoruz ya… Aslında bankalar büyümüyor, tersine eriyor.

Şöyle düşüşün… Bankaların sahipleri 731 milyar lira varlıkları ile bankacılık yaparak ilk 7 ayda 208 milyar lira para kazanabildiler. Bu parayı hem kendi paralarını hem de milletin parasını kredi vs vererek kazandılar. 

Oysa banka hissedarları kendi paralarını kredi vermeyip konuta yatırsaydılar ne kazanırdılar? Onu da Merkez Bankası sitesinden söyleyelim: Bu yılın başında alınan bir konutun değeri yılın ilk 7 ayında yüzde 100’den fazla artış göstermiştir.

Hatta bir başka seçenek daha vardı… Bankalar kendi öz sermayelerini KKM’ye yatırmış olsaydılar şimdiye kadar yüzde 40’a yakın nominal kazanç elde edeceklerdi. Oysa TL’de kalarak ve TL kredisi vererek ve hatta diğer mevduat sahiplerinin parasına da aracılık ederek yılın ilk 7 ayında sadece yüzde 28,5 nominal kazançta kaldılar.

Mevcut sistemde bankalar karlarını 5 kat artırmış görülse bile aslında enflasyon karşısında sermaye kaybetmektedirler.” diye yazdı.

Buraya Dikkat!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.