Karar yazarı Berkan: Gezi mahkûmları neden hapisteler?

Karar yazarı Berkan: Gezi mahkûmları neden hapisteler?

Karar yazarı İsmet Berkan, “Gezi Davası’nın bütün bu uzun adaletsiz ve siyasi yargılama tarihinde tamamen ayrı bir yer tuttuğunu düşünüyorum.  bütün Gezi mahkumları, Osman Kavala, Mücella Yapıcı, Çiğdem Mater, Mine Özerden, Can Atalay, Tayfun Kahraman, Yiğit Ekmekçi için de aynı soruyu soruyorum elbette: Neden hapisteler?” diye soru. 

Berkan yazısında, ifadesini kullandı. 

Berkan şunları kaydetti:

“Yazısını “Daha kardeşçe bir Türkiye istiyorsak, buna inanıyorsak, hepimize düşen işler var. Ne mutlu ki sorun da biziz, çözüm de… Kendi göbeğimizi kesecek, kendi yaralarımızı iyileştirecek, kendi hikayemizi yazabilecek güce, beceriye sahibiz. Seçim sadece ve sadece, bizim hepimizin” cümleleriyle bitirmiş.

Bu yazıyı okuduğumda kendimi onun yerine koymaya çalıştım. Acaba ben olsam Silivri Cezaevinde bir hücrede yatan, aynı yazıyı yazabilir miydim? Beni hapse atanlardan ve hapse atılmamı destekleyenlerden aynı nazik cümlelerle söz edebilir miydim? Hiç sanmıyorum.

O yüzden, kendimi dizginlemeye çalışarak soruyorum: Hakan neden hapiste? Osman Kavala, Mücella Yapıcı, Çiğdem Mater, Mine Özerden, Can Atalay, Tayfun Kahraman, Yiğit Ekmekçi neden mahkum edildi?

Yassıada’daki kukla mahkemenin başkanı “Sizi içeri tıkan irade böyle istiyor” demişti.

O iradenin kim ve ne olduğu belliydi. Şimdiki irade kim?”

Buraya Dikkat!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.