Karar yazarı Beki: Davutoğlu, ‘Olmaz ama velev ki aday konusunda ayrılsak da beraberiz, aynı yolun yolcusuyuz’ demeye getiriyor

Karar yazarı Beki: Davutoğlu, ‘Olmaz ama velev ki aday konusunda ayrılsak da beraberiz, aynı yolun yolcusuyuz’ demeye getiriyor

Karar gazetesi yazarı Akif Beki, Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu’nun Sultanbeyli mitinginin ardından kendisinin de arasında olduğu gazetecilere yaptığı açıklamaları yorumladı. Beki, “Davutoğlu, ‘Olmaz ama velev ki aday konusunda ayrılsak da beraberiz, aynı yolun yolcusuyuz’ demeye getiriyor” değerlendirmesini yaptı. 

Beki yazısında, “Meydandaki güç gösterisinin verdiği motivasyon, hemen hissediliyordu. Davutoğlu ve ekibi, oldukça moralliydi. Tabii söyleşiye de yansıdı o hava. Altılı Masa’nın psikolojisini, Davutoğlu’ndan yoklama imkanı dahi verdi. Altılı Masa’dan artık dönüş olmadığı kanaatinde. O nokta geçildiği için. Bu saatten sonra dönmenin; dönecek partiye maliyeti, dönmemekten daha fazla diye düşünüyor. Peki masanın dağılma ihtimali var mı; iktidar ve medyasının rüyası, gerçeğe döner mi? Davutoğlu, öyle bir ihtimal görmüyor. O kadar ki, ortak adayda anlaşılamasa ve partiler ayrı aday çıkarsa bile masa dağılmaz diye bakıyor.Aralarında ihtilaflar, görüş ayrılıkları olmasını tabii karşılıyor. Fakat Davutoğlu’nun  gözünde, altı partiyi birleştiren ortak hedef ve perspektif daha baskın.” düşüncesini dile getirdi.

Beki şu ifadeleri kullandı:

“Olmaz ama velev ki aday konusunda ayrılsak da beraberiz, aynı yolun yolcusuyuz’ demeye getiriyor.Ortak aday çıkarabileceklerine, güçlü bir şekilde inanıyor Davutoğlu. Yine de ayrı adayı, dünyanın da masanın da sonu gibi değerlendirmeye karşı, buna katılmıyor. Bir ismin ortak adaylığı için baskı iklimi oluşturma yani fiili dayatma çabalarını ise yanlış buluyor, onu da belirtmeden geçmedi. Kimin cumhurbaşkanı olacağından çok nasıl yöneteceğini önemsiyor.Geçiş dönemi cumhurbaşkanının, eğer liderlerden biri olursa parti başkanlığından ayrılması gerektiğini söyledi.

Adaylarının, bir dahaki seçime girmemesi de Davutoğlu’na göre şart. Üstleneceği süper yetkileri, parti yararı ve siyasi gelecek hesabıyla kullanmaması için.Kılıçdaroğlu başta, masadaki liderlerle aralarında bir güvensizlik yaşanabileceği izlenimi uyandırmadı bende. Masanın ortak iradesine bağlılığı koruyup gözeteceklerine güveni var.Mesajları kime derseniz; hariçten gazel okuyanlarla parti yönetimlerinden rol çalanlara.Kamuoyuna söylüyor ama durumdan vazife çıkaran CHP’li aktörler anlasın, üstlerine alınsın  istiyor gibi.

Uzun sohbetin kısa özeti bu.Son bir izlenim; Sultanbeyli, o eski kapalı, gettovari Sultanbeyli değil. Son  gördüğümden bu yana dış görünüşü, her açıdan çok değişmiş. İçini, yaşayanlar bilir.”

Buraya Dikkat!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.