Karar yazarı Akyol: Şanghay bozuk bir pusuladır, Türkiye’yi daha fazla yalnızlığa sevk eder

Karar yazarı Akyol: Şanghay bozuk bir pusuladır, Türkiye’yi daha fazla yalnızlığa sevk eder

Karar yazarı Taha Akyol,Şanghay bozuk bir pusuladır, Türkiye’yi daha fazla yalnızlığa sevk eder.” düşüncesini dile getirdi.

Akyol yazısında, “Türkiye’nin Şanghay İşbirliği Örgütü ile ilişkiler kurması iyi, fakat bunu Batı’dan uzaklaşarak ve demokratik değerleri önemsizleştirerek yapması yanlıştır.Rus-Çin eksenli Şahghay’a yöneliş Türkiye’nin tarihi istikametine aykırı olduğu gibi, Türkiye’nin 21. Yüzyılda stratejik önemdeki bilim, teknoloji, kurumlar, hukuk ve diplomasi ihtiyaçlarına da aykırıdır.  Bu iktidarın 20 yıllık tecrübesi de bize şu gerçeği gösteriyor: Hukuk devleti, rasyonel ekonomi ve AB sürecindeki reformlarla 2012 yılına kadar kişi başına gelirimiz 12 bin dolara çıktı… Ama yön değiştirip ideolojik ve otoriter tercihlere yöneldikçe grafik aşağıya gitti, nihayet CB sisteminde krize girdik. İktidarın, Batı’dan gelen demokrasi ve hukuk eleştirilerinden rencide olarak yön değiştirmesini Rusya ve Çin ellerini ovuşturarak izliyor. Putin’in danışmanlarından Sergei Markov bunu açıkça ifade etmiştir: “Şu anda dünya, Türkiye’nin ABD ve AB’nin jeopolitik gölgesinden çıkma sürecini izliyor… Türkiye muhtemelen Rusya’nın stratejik müttefiki olacak ve bunun yanında NATO üyeliğini de koruyacak.” (Sputnik, 3 Nisan 2019) Türkiye için en kötü fotoğraf böyle olurdu: NATO’da Rusya’nın stratejik ortağı olarak görülen, Rusya’nın gözünde NATO’dan uzaklaşan, yalnızlaşan bir Türkiye!” görüşünü savundu. 

Akyol şu ifadeleri kullandı.

“Batı ile konuşurken “geleceğini Avrupa’da gören” bir Türkiye söylemi… (Erdoğan: 21 Aralık 2021) Ama Şanghay İşbirliği Teşkilatına “tam üye olmak” isteyen bir Türkiye… İttifakların, standartların, kavramların, değerlerin muğlaklaştığı, günlük ilişkilerle, günlük taktiklerle, ticari ve siyasi swaplarla yürütülen “eksensiz” bir dış politika tablosu!.. Diğer bir deyişle yalnızlık.

Araplarla ilişkilerde de böyle… Sonuç Doğu Akdeniz’de yalnızlık. Şanghay bozuk bir pusuladır, Türkiye’yi daha fazla yalnızlığa sevk eder.”

 

Buraya Dikkat!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.