Kadın cinayetlerinden U’sandık

Kadın cinayetlerinden U’sandık

Ülkemizde kadın cinayetlerinin sonu gelmiyor. En acısı artık sıradan bir olaymış gibi bakılıyor bu cinayetlere… Bir süre sonra da hiç yaşanmamış gibi silinip gidiyor belleklerden. Filmmor U’Sandık Kolektifi, bu duruma kayıtsız kalamadı. Korunmadıkları için ya da koruma kararlarına rağmen yeterli önlem alınmadığından erkekler tarafından öldürülen kadınların anısına U’Sandık: Unutmamak İçin Dijital Sandık ile öldürülen kadınları birer rakam olmaktan çıkarttı. Onları portreleri ve hikayeleri ile görselleştirdi. U’Sandık’ta, cinayetlerin işlendiği şehirlere göre Kadın Cinayetleri Haritası’na da yer verildi.

HATIRALARI YAŞATILACAK

Erkek şiddeti ile hayatını kaybeden kadınları unutmamak, unutturmamak ve hatıralarını yaşatmak amacıyla açılan sitede, 21 Temmuz 2021’den bu yana öldürülen kadınların portreleriyle veri videoları da var. Filmmor U’Sandık Kolektifi tarafından yapılan açıklamada, 1 Temmuz 2021’den 25 Kasım 2022’ye kadar 432 kadının ayrıldığı, boşandığı, reddettiği erkekler tarafından öldürüldüğü, 68 kadının uzaklaştırma kararı aldırmasına rağmen katledildiği belirtildi.

‘KADINLARIN YANINDAYIZ’

Açıklamada, “Kadın cinayetlerini önleme görevini yerine getirmeyen, var olan yasaları daha etkin uygulamayan, sözleşmelere uymayanlar U’Sandık’a baksın. Bir daha hiçbir katil Pınar Gültekin’in ardından katilin dediği gibi ‘İstanbul Sözleşmesi’nin iptali iyi oldu’ dememesi için U’Sandık üretiyor. 1 Temmuz 2021’den beri öldürülen kadınlar hakkındaki bilgi kartları instagram/u__sandik sayfasında paylaşılmaya başladı. U’Sandık daha sonra dijital müze olacak. U’Sandık Kolektifi, kaybettiğimiz kadınları unutmamak, unutturmamak için emek vermeye devam edecek fakat her gün yeni bir kart daha eklememeyi, sandığı bir an önce kapatmayı dileyerek…” denildi.

Çağrı Tasarım Kampanya

Buraya Dikkat!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir