İşverenin çalışana yapacağı 1000 liralık elektrik ve doğalgaz desteği, vergiden muaf olacak

İşverenin çalışana yapacağı 1000 liralık elektrik ve doğalgaz desteği, vergiden muaf olacak

Hürriyet yazarı Noyan Doğan, AKP’nin Meclis’e sunduğu 52 maddelik torba kanunu teklifinin detaylarını köşesine taşıdı. 

İşverenlerin, 1.000 TL’ye kadar çalışana vergiden muaf bir şekilde ısınma ve elektrik desteği verebileceğini belirten Doğan şunları kaydetti:

“Tasarı yasalaştığında işverenlerce çalışanlara yapılacak 1.000 TL’ye kadar olan elektrik, doğalgaz ve ısınma giderleri hem gelir vergisinden muaf olacak hem de bu ödemeler sigorta prim kesintisine tabi tutulmayacak. Mevcut durumda işverenlerin çalışanlara elektrik veya ısınma yardımı yapması mecburi değil. Ancak elektrik, doğalgaz, ısınma desteğinin verilmesi halinde ücret olarak vergilendiriliyor ve sigorta primine tabi tutuluyor. Yeni düzenleme ile işverenlerin çalışanlara vereceği ve aylık 1.000 TL’ye kadar olan elektrik, doğalgaz, ısınma giderleri 2023’ün Haziran sonuna kadar vergiden muaf tutulacak ve sigorta pirimi esas kazancına dahil edilmeyecek. Bu düzenleme ile bir anlamda işverenlere, çalışanlara elektrik ve ısınma gideri adı altında destek verilmesi teşvik edilmiş oluyor. Bugüne kadar bu desteği vermeyen işverenler bundan sonra verebilirler ve verdikleri 1.000 liralık tutarı vergiden muaf tutabilirler. Bugüne kadar bu destekleri verenler de bir anlamda vergi ve sigorta prim muafiyeti ile devlet tarafından desteklenmiş olacak.” 

TIKLAYIN – AKP, 52 maddelik torba kanun teklifini TBMM’ye sundu: Pandemi döneminde kesilen para cezaları silinecek, cezasını ödeyenlere iade olmayacak

Çağrı Tasarım Kampanya

Buraya Dikkat!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir