İstiklal Harbi Sergisi AKM’de

İstiklal Harbi Sergisi AKM’de

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Atatürk Kültür Merkezi’nde İstiklal Harbi Sergisi’nin açılışına katıldı. Sergilerin önemine değinen Bakan Ersoy “Özellikle Çanakkale Savaşı, Kurtuluş Savaşı ile ilgili tarihi sergiler çok önemli. Öğrencilerin burayı gezmesi, o günkü şartları hissetmesi önemli” dedi.

Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından düzenlenen Beyoğlu Kültür Yolu Festivali kapsamında Hisart Canlı Tarih Müzesi koleksiyonlarından derlenen eserlerle hazırlanan İstiklâl Harbi Sergisi Atatürk Kültür Merkezi Türk Telekom Opera Salonu Alt Fuayesi’nde ziyarete açıldı.

Küratörlüğünü Nejat Çuhadaroğlunun yaptığı serginin açılışına Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, eşi Pervin Ersoy, Beyoğlu Kaymakamı Mustafa Demirelli, Beyoğlu Anadolu Lisesi ve İstanbul Atatürk Anadolu Lisesi öğrencilerinin yanı sıra davetliler katıldı.

Hisart Canlı Tarih Müzesi Kurucusu ve diorama sanatçısı Nejat Çuhadaroğlu eşliğinde, eşi Pervin Ersoy ile sergiyi gezen Bakan Mehmet Nuri Ersoy, festival zincirinin Çanakkale ile başladığını hatırlatarak “Dolu dolu devam ediyor. Bugün, Beyoğlu Kültür Yolu Festivali’ndeyiz. Festivalde sergiler de yer alıyor. Bugün Atatürk Kültür Merkezi’nde İstiklal Harbimiz ile ilgili tarihi bir sergimiz var. Gezme fırsatı buldum. Özellikle Çanakkale Savaşı, Kurtuluş Savaşı ile ilgili tarihi sergiler çok önemli. Öğrencilerin burayı gezmesi, o günkü şartları hissetmesi önemli” dedi.

“FESTİVALLER HER YIL İL SAYISI ARTARAK GERÇEKLEŞMEYE DEVAM EDECEK”

Kültür Bakanlığı bünyesinde gerçekleşen Kültür Yolu Festivalleri’ne katılımın yoğun olduğunun altını çizen Bakan Ersoy sözlerini şöyle sürdürdü:

“Dün, Diyarbakır Sur Kültür Yolu Festivali’nin açılışını gerçekleştirdik. Bizi en çok sevindiren, bütün etkinliklerimize çok yoğun katılım olması. Diyabakır’daki konsere 45 bin kişi katılmış. İstanbul, Ankara, Çanakkale’deki etkinliklerin tamamında çok yoğun katılım oluyor. Kültür Yolu Festivalleri’ni amacına uygun bir şekilde genişletmeye devam edeceğiz. 23 Ekim’de Diyarbakır ile Beyoğlu ve Başkent Kültür Yolu Festivallerimiz son bulacak. Bu yıl 5 olarak gerçekleştirdiğimiz etkinlik sayısını 10’a çıkaracağız. Bu etkinlikler yılda bir kez, her il için gerçekleştirilecek. Etkinlikler her yıl il sayısı artarak gerçekleşmeye devam edecek”

Atatürk Kültür Merkezi’nde 30 Kasım tarihine kadar açık kalacak sergide ayrıca, dönemin askerlerinin orijinal üniforma ve ekipmanları, fotoğraf ve belgeler, yağlı boya tablolar, objeler ve canlandırmalardan oluşan yüzlerce parça sergilenecek. (DHA)

Çağrı Tasarım Kampanya

Buraya Dikkat!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir