Haber Buketi

İstanbul Ansiklopedisi’nin yayımlanmamış bölümleri sergileniyor

İstanbul Ansiklopedisi’nin yayımlanmamış bölümleri sergileniyor

Online İSG Eğitimi

Salt ve Kadir Has Üniversitesi’nin birlikte yürüttüğü “Reşad Ekrem Koçu ve İstanbul Ansiklopedisi Arşivi” çalışmaları kapsamında hazırlanan sergi, tarihçi ve romancı Koçu hayattayken ancak G harfine kadar basılabilmiş İstanbul Ansiklopedisi’nin Z harfine kadarki ciltlerinin tasarım aşamasında kalan maddelerini arşiv malzemeleri üzerinden takip ediyor.

istanbul ansiklopedisinin yayimlanmamis bolumleri sergileniyor 0 2fTtcjGs

Sergi, metin taslakları, kupürler, kolaj ve çizimlerin oluşturduğu malzeme, kendi ifadesiyle İstanbul’un muazzam kütüğünü çıkarma amacıyla yola çıkmış Koçu’nun tarih yazımındaki konumunun ipuçlarını veriyor.

istanbul ansiklopedisinin yayimlanmamis bolumleri sergileniyor 1 JiIgHN2Y

Salt Galata’nın katlarına yayılan sergi, içine yerleştiği yapıyı kentsel bir odak olarak ele alıyor ve malzeme seçkisini Galata semti etrafında kurgulanan bir çerçevede sunuyor.

Koçu’nun 19. yüzyıl başlarından 20. yüzyıl ortasına uzanan bir zaman diliminde Galata ve yakın çevresine dair yarattığı müstesna kent imgesini ve sakinlerini gündeme getiriyor.

istanbul ansiklopedisinin yayimlanmamis bolumleri sergileniyor 2 TKtSA6tV

Söz konusu yapıyı çevreleyen kentsel mekânda bir asır yaşamış olan ayaktakımının, İstanbul’un geleneksel mahalle düzeninin dışında yaşayanların ‘Reşad Ekrem Koçu ve İstanbul Ansiklopedisi Arşivi’ndeki izlerini sürüyor. Bazı maddelerin sonunda yer alan “hakkında başka kayda rastlanmadı” ibaresi ise resmî tarih yazımının dışına çıkılan noktaya işaret ediyor; başka yerde kaydı olmayanların şehrine bakıyor.

Sergi 29 Ekim’e dek devam edecek. (DHA)

İlgili Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir