İsmail Saymaz: Gri pasaport skandalını AK Partili vekil adayı ihbar etmiş

İsmail Saymaz: Gri pasaport skandalını AK Partili vekil adayı ihbar etmiş

Halk TV yazarı, gazeteci İsmail Saymaz, “Gri Pasaport” skandalının 2015’te AKP’den milletvekili aday adayı olan Veysel Ser’in ihbarıyla ortaya çıktığını yazdı.

İddianamede üç sanık olduğunu belirten Saymaz, “İkisi AK Partili. Biri, eski Yeşilyurt Belediye Başkan Yardımcısı Bekir Karakuş. Diğeri, kapatılan Bingöl Servi Belde Belediye Başkanı Ali Ayrancı. Üçüncüsü ise bu şebekenin Almanya ayağında olan Ersin Kilit diye sıraladı.

Saymaz, iddianameye dayandırdığı yazısında şu bilgileri aktardı:

“Ser, Şubat 2020’deki ilk geziyi öğrenince Yeşilyurt Belediye Meclis üyesi Nusret Aslan’ı arıyor. Kafileyle Almanya’ya götürülen dört belediyeciden biri olan Aslan, insan kaçakçılarının ‘belediyeye yüklü bağışta bulunduklarını’ ileri sürüyor. Ser, ikinci geziyi haber alınca Aslan’ı tekrar arıyor. Aslan ise ‘Bilgim yok. Ancak gerçekleştirilmişse Karakuş, paranın anasını ağlatmıştır’ diye konuşuyor. ‘Geziye katılan ve organizasyonu yapanlar terör bağlantılı’ diyor.

Ser, Belediye Başkanı Mehmet Çınar’ı ziyaret ediyor. ‘İş çok sıkıntılı. Hem sen, hem AK Parti, hem Cumhurbaşkanımız zarar görebilir’ diyor. ‘Şikâyetçi ol’ diye öğütlüyor. Çınar, ‘Gereğini yapacağım’ diyor. İki hafta geçiyor. Ser arıyor. Çınar, ‘Gidenleri bizimkiler tanımıyor. Bu işi kurcalama, başın ağrır, hayatın tehlikeye girer’ diyor. Ser, en son Vali Aydın Baruş’a gidiyor ve bildiklerini anlatıyor. Baruş, ‘Suç duyurusunda bulunun’ diyor. Ser, 17 Mart 2021’de Malatya Emniyeti’nde şikayetçi oluyor. Ser, ifadesinde ‘Organize edenler tarafından belediye yetkilileri ve dernek yöneticisine ciddi para akışı oldu’ diyor.”

“Ne oldu da bir AK Partili milletvekili aday adayı, AK Partili belediyecileri ihbar etti?” sorusunu gündeme getiren Saymaz, “Bu sorunun yanıtı iddianamede veriliyor” diyerek şunları kaydetti:

“Yeşilyurt Belediyesi Halkla İlişkiler Müdürü İsa Yumuk, ‘Nusret Aslan’ın Veysel Ser ile birlikte Battalgazi, Kale ve Kuluncak belediyelerinde bu projeye benzer proje gerçekleştirmek istediklerini öğrendim! diyor.Meğer Gri Pasaport’un insan kaçakçılığı için kullanılmasından rahatsız oldukları için değil, Cumhurbaşkanına zarar gelmesin diye hiç değil, Gri Pasaport sektörünü ele geçirmek için ihbar etmişler.”

Yazının tamamını okumak için .

Ne olmuştu?

AKP’li Yeşilyurt Belediyesi’nin organizasyonuyla Almanya’ya giden 43 kişinin geri dönmemesinin ardından “gri pasaport” mercek altına alındı.  İçişleri Bakanlığı, 6 belediyeye gri pasaport soruşturması başlattı. 

 İçişleri Bakanlığı, “Yurt dışına kişiler gönderildiği tespit edildi” dedi; 6 belediyeye gri pasaport soruşturması başlattı

Gri pasaport skandalıyla gündeme gelen AKP’li Yeşilyurt Belediyesi tanıtım için harekete geçti; başkan, 950 bin liraya ekrana çıkacak

Hakkında “gri pasaport” soruşturması başlatılan Yeşilova Belediyesi: Usulsüz ve kanuna aykırı bir işte yer almadık

TIKLAYIN – Almanya’ya giden 43 kişi geri dönmemişti: Gri pasaportla Malatya’dan iki tur gitmiş, AKP’li Yeşilyurt Belediye Başkan Yardımcısı Karakuş’a 40 bin Euro gelmiş

TIKLAYIN – İsmail Saymaz: Gri pasaport skandalında AK Partilileri yeniden tutuklayamayacakları için Ersin Kilit’i serbest bıraktılar

 

Buraya Dikkat!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.