İsmail Saymaz: Bu olgular AK Partililerden oluşan insan kaçakçılığı şebekesinin korunduğunu düşündürüyor

İsmail Saymaz: Bu olgular AK Partililerden oluşan insan kaçakçılığı şebekesinin korunduğunu düşündürüyor

Halk TV yazarı İsmail Saymaz, gri pasaport kaçakçılığı yaptığı gerekçesiyle görülen 3 sanıklı davada dün iddianamenin kabul edildiğini yazdı.

Mahkeme iki kritik karara imza attı diyen Saymaz bunları; “ diye sıraladı.

“Ayrancı, organizasyonun Almanya ayağında bulunan hemşerisi Ersin Kilit’le birlikte Gri Pasaport yoluyla göçmen kaçakçılığını organize eden iki isimden biri. Hatta bu ‘sektörü’ onların icat ettiği bile söylenebilir” diyen Saymaz, şu eleştirileri getirdi:

“Malatya’daki Gri Pasaport Davası, Türkiye’yi saran kaçakçılık şebekesinin, yakayı ele verdiği ilk örnek olmasına rağmen münferit bir olaymış gibi ele alınıyor. Oysaki Malatya’da salt Yeşilyurt’ta değil, Battalgazi, Kuluncak ve Kale’de de Gri Pasaportlu geziler gerçekleştirildi ya da gerçekleştirilmek istendi. Salt Malatya’da değil… Elazığ, Bingöl ve Şanlıurfa’nın da aralarında olduğu 19 şehirdeki 27 ilçeden 804 kişi Gri Pasaport’la yurtdışına kaçtı. Ersin Kilit hakkında Ordu Korgan’dan Almanya’ya insan kaçırılmasından ötürü evrakta sahtecilik soruşturması yürütülüyor.

Hal böyleyken… İnsan kaçakçılığı ağının birbiriyle ve şebekeyle bağlantısı var mı, yok mu; araştırılmıyor. Başkan Mehmet Çınar başta olmak üzere çok sayıda kişi insan kaçakçılığa doğrudan ve dolaylı olarak yardım etmesine rağmen iddianame üç sanıkla sınırlı tutuldu. Çınar, kaçakçıların bağışta bulunacağını biliyordu. Malatya Kişisel Gelişim Dünyası Derneği’ne çıkar karşılığında sahte üyelik yapıldığı halde başkana dava açılmadı.

Ayrıca bu dava Malatya’dan Edirne’ye gönderilerek, gözlerden kaçırılıyor. Sanıklar ve tanıkların Malatya ve Bingöl’den Edirne’ye gelebilmesi mümkün olmayacak.

Gelgelelim… Karakuş, 14 gün tutuklu kaldı. Kilit, 23 Haziran’dan 14 Eylül’e kadar içeride tutuldu. Ayrancı, bir gün olsun tutuklanmadı. 8 Eylül’den beri arandığı halde yakalanamadı Avukatlar Ayrancı’nın Bingöl’de saklandığını ileri sürüyor. Umarım, öyledir ve yakalanır.

Temin edeceği Gri Pasaport’la o da soluğu Almanya’da almaz. Çünkü bu olgular AK Partililerden oluşan insan kaçakçılığı şebekesinin korunduğunu düşündürüyor.”

Yazının tamamını okumak için .

Ne olmuştu?

AKP’li Yeşilyurt Belediyesi’nin organizasyonuyla Almanya’ya giden 43 kişinin geri dönmemesinin ardından “gri pasaport” mercek altına alındı.  İçişleri Bakanlığı, 6 belediyeye gri pasaport soruşturması başlattı. 

 İçişleri Bakanlığı, “Yurt dışına kişiler gönderildiği tespit edildi” dedi; 6 belediyeye gri pasaport soruşturması başlattı

Gri pasaport skandalıyla gündeme gelen AKP’li Yeşilyurt Belediyesi tanıtım için harekete geçti; başkan, 950 bin liraya ekrana çıkacak

Hakkında “gri pasaport” soruşturması başlatılan Yeşilova Belediyesi: Usulsüz ve kanuna aykırı bir işte yer almadık

TIKLAYIN – Almanya’ya giden 43 kişi geri dönmemişti: Gri pasaportla Malatya’dan iki tur gitmiş, AKP’li Yeşilyurt Belediye Başkan Yardımcısı Karakuş’a 40 bin Euro gelmiş

TIKLAYIN – İsmail Saymaz: Gri pasaport skandalında AK Partilileri yeniden tutuklayamayacakları için Ersin Kilit’i serbest bıraktılar

TIKLAYIN – İsmail Saymaz: Gri pasaport skandalını AK Partili vekil adayı ihbar etmiş

 

Buraya Dikkat!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.