İSKİ: İstanbul’da kısa vadede herhangi bir susuzluk riski bulunmamaktadır!

İSKİ: İstanbul’da kısa vadede herhangi bir susuzluk riski bulunmamaktadır!

İstanbul Su ve Kanalizasyon İdaresi (İSKİ) sosyal medya hesabından yapılan duyuruda, “İstanbul’da kısa vadede herhangi bir susuzluk riski bulunmamaktadır!” denildi.

İSKİ, son dönemde İstanbul’un barajların doluluk oranları üzerinden şehrin su sıkıntısı yaşanabileceği algısını oluşturan haberlere yönelik bir açıklama yayımladı. “İstanbul’da barajlar, önemli su kaynakları olmakla birlikte, tek kaynak değildir. Öte yandan bazı barajların hacimleri, şehrin toplam su kaynakları düşünüldüğünde, İstanbul’da herhangi bir kuraklık riski doğurmayacak büyüklüktedir” denilen açıklamada şu ifadeleri yer aldı:

“İstanbul’a su sağlayan diğer önemli kaynaklar ise Melen ve Yeşilçay Regülatörleridir. Bu kaynaklardan, önemli miktarda su temin edilmekte, buralarda baraj bulunmadığı için ‘baraj doluluk oranları’na bu kaynaklar dahil edilmemektedir.

İSKİ, İstanbul’u gelecekte susuz bırakmamak için her türlü çalışmayı bugünden hayata geçirmektedir. Ancak küresel iklim değişikliği ve buna bağlı yaşanan kuraklık, tüm dünyada suyun daha verimli kullanılmasını gerektirmektedir.

Bu vesile ile İstanbulluların yakın zamanda bir susuzluk tehlikesi yaşamayacağının altını çizerek, su kaynaklarımızın durumundan bağımsız olarak gerçekleştirdiğimiz tasarruf çağrımızı yineliyoruz.”

 

Çağrı Tasarım Kampanya

Buraya Dikkat!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir