İranlı eski milli futbolcu Voria Ghafouri gözaltına alındı

İranlı eski milli futbolcu Voria Ghafouri gözaltına alındı

İran Ligi takımlarında Foolad’da forma giyen, bir dönem İran Milli Takımı’nın önemli isimlerinden biri olan 35 yaşındaki futbolcu Voria Ghafouri, rejim karşıtı paylaşımı nedeniyle gözaltına alındı.

Daha önce de eski İran Dışişleri Bakanı Javad Zarif’i eleştirdiği için gözaltına alınan Voria Ghafouri, takımının dünkü antrenmanı sonrası polis tarafından karakola götürüldü. 35 yaşındaki futbolcunun gözaltına alınma nedeni olarak ise “Rejime karşı propaganda yaymak” ve “Dünya Kupası’nda mücadele eden milli takıma zarar vermeye çalışmak” olarak gösterildi.

Voria Ghafouri, gözaltına alınmasına neden olan sosyal medya paylaşımında şu ifadeleri kullandı:

“Artık Kürt halkını öldürmeyi bırakın!! Kürtler İran’ın kendisidir… Kürtleri öldürmek demek İran’ı öldürmek demektir. Eğer insanların öldürülmesine ses çıkarmıyorsanız İranlı değilsiniz, hatta insan bile değilsiniz… Tüm kabileler İranlıdır. İnsanları öldürmeyin!!!”

KADINLARIN STADYUMA ALINMAMASI İLE İLGİLİ “UTANIYORUM” DEMİŞTİ

Voria Ghafouri, İran rejiminin kadınlara getirdiği stadyuma girme yasağına da karşı çıkmıştı. 2019 yılında stadyumda maç izlemek istediği için hapis cezası verilen Sahar Khodayari anısına mavi forma dağıtan Voria Ghafouri, futbol izlemek isteyen kadın taraftarın maruz kaldığı şiddet ile ilgili şu ifadeleri kullanmıştı:

“Bir futbolcu olarak annelerimiz ve kız kardeşlerimizin stadyumlarımıza girmesinin yasak olduğu bir dönemde futbol oynamaktan gerçekten utanıyorum.”

Sağ bekte görev yapan Voria Ghafouri, İran Milli Takımı formasını 28 kez giydi.

Çağrı Tasarım Kampanya

Buraya Dikkat!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir