İngiltere’de futbol maçlarının iptaline tepki

İngiltere’de futbol maçlarının iptaline tepki

İngiliz futbolunun, Kraliçe II. Elizabeth’in ölümünün ardından hafta sonu oynanacak maçları iptal etmesi eleştiri konusu oldu.

İngiltere’nin en uzun süre tahtta kalan hükümdar olan Kraliçe II. Elizabeth’in perşembe günü İskoçya’daki Balmoral Kalesi’nde 96 yaşında hayatını kaybetmesi, İngiliz futbolunun en üst ligi Premier Lig ve İngiliz Futbol Ligi’nin saygı göstergesi olarak ertelemesine yol açtı.

Kuzey İrlanda’da bu hafta sonu oynanacak futbol maçları da ertelenirken, Galler Futbol Federasyonu 9-12 Eylül tarihleri arasındaki maçların oynanmayacağını açıkladı. İskoç futbolundaki profesyonel maçlar da iptal edildi. İngiltere Futbol Federasyonu’nun İngiltere’de çocuk futbolunu da iptal etmesi geniş çapta rahatsızlık yarattı.

‘KAÇIRILMIŞ BİR FIRSAT’

İngiltere ve Galler’deki futbol taraftarlarını temsil eden Futbol Taraftarları Derneği (FSA), “Maçların iptal edilmesiyle, taraftarların hayatını kaybeden Kraliçe’ye saygılarını göstermeleri için verilebilecek bir fırsatın kaçırıldığını” ifade etti. FSA, “İster sevinç anları ister yas anları olsun, futbolun insanları milli öneme sahip zamanlarda bir araya getirdiğinde en iyi halini aldığına inanıyoruz” dedi.

İngiltere’nin eski uluslararası oyuncuları Peter Crouch ve Gary Neville de derneğin görüşlerini destekledi. Crouch, “Dünyanın dört bir yanında maçı izleyen milyonlara siyah kol bantlarını, saygı duruşumuzu, milli marşımızı, kraliyet bandosunu göstererek daha iyi bir uğurlama olmaz mıydı?” diye sorgularken, Neville ise, “Spor, Kraliçe’nin hak ettiği saygıyı herkesten daha iyi gösterebilir” dedi.

Birleşik Krallık Dijital, Kültür, Medya ve Spor Bakanlığı (DCMS), “Etkinlikleri ve spor fikstürlerini iptal etme ya da erteleme zorunluluğu olmadığını” söyleyerek, kararı her sporun yönetim organına bırakmıştı.

Buraya Dikkat!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.