İlker Başbuğ’un 3 yıla kadar hapis istemiyle yargılandığı dava, karar için ertelendi

İlker Başbuğ’un 3 yıla kadar hapis istemiyle yargılandığı dava, karar için ertelendi

Eski Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ‘un, bir kitabıyla ilgili yapılan söyleşideki sözleri nedeniyle yargılandığı dava, karar için ertelendi.

Eski Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ, “Türkiye Cumhuriyetinde Güç Odaklarının Mücadelesi” serisinin üçüncü kitabının tanıtımına ilişkin yaptığı söyleşide kullandığı sözler nedeniyle AKP’li il başkanları ile hükûmet temsilcileri tarafından “darbe iması” olduğu iddiasıyla savcılığa şikâyet edilmişti.

İstanbul 2. Asliye Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmaya sanık İlker Başbuğ katılmazken, avukatları hazır bulundu.

Duruşmada mütalaaya karşı savunma yapan Başbuğ’un avukatı İlkay Sezer, müvekkilinin kitap tanıtımıyla ilgili bir gazeteye verdiği röportajda değerlendirme yaptığını söyledi.

Müvekkili hakkında 65 ilden şikayet dilekçesi gönderildiğini belirten Sezer, şöyle devam etti:

“Savcı bey müvekkilimin hiçbir kitabını okumamış. Müvekkilim Genelkurmay başkanlığı yapmış, 27 Mayıs’a darbe demiş ilk adam. Sadece bu suçlamanın yöneltilmesi bile müvekkilime yapılmış en ağır cezadır. Böyle bir yargılama olmaz. Röportajdan sadece bir cümleyi seçmek hukuki bir tavır değil. İfade tarihsel bir çözümlemedir. Kin ve düşmanlıktan söz etmenin mümkün olmadığı söylemlerdir. Biz beyanın suç içermediğine inanıyoruz. Mahkemenin ifade özgürlüğünden yana bir tavır takınmasını diliyoruz.”

Dava dosyasının karar verilmek üzere incelemeye alınmasına hükmeden mahkeme, duruşmayı 14 Şubat 2023’e erteledi.

Mütalaadan

Mütalaada, İlker Başbuğ’un Cumhuriyet Gazetesi muhabiri ile 4 Ocak 2021’de yaptığı röportajda “darbe” imasında bulunduğu savunularak, sanığın sözlerinin eleştiri ve düşünce özgürlüğü sınırlarını aşar nitelikte olduğu, kamuoyunda ve toplumun bir kesimi tarafından tepkiyle karşılandığı öne sürülüyor.

Konuyla ilgili birçok şikayet ve ihbarın yapıldığı, bu haliyle kamu güvenliği açısından açık ve yakın bir tehlikenin gündeme geldiği aktarılan mütalaada, Başbuğ’un “halkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik etme veya aşağılama” suçundan 1 yıldan 3 yıla kadar hapisle cezalandırılması isteniyor.

İddianameden

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığınca hazırlanan iddianamede, Başbuğ’un “Türkiye Cumhuriyeti’nde Güç Odaklarının Mücadelesi” serisinin üçüncü kitabıyla ilgili 4 Ocak 2021’de bir gazetede yer alan söyleşisinde darbe imasında bulunduğu belirtiliyor.

AKP’nin bazı il ve ilçe başkanları ile kadın kolları başkanlarının da aralarında olduğu 166 kişinin “müşteki” olarak yer aldığı iddianamede, İlker Başbuğ’un, söz konusu mülakatta “darbe” imasında bulunduğu ve bu şekilde “halkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik etme veya aşağılama” suçunu işlediği kaydediliyor.

İddianamede bu nedenle sanık İlker Başbuğ’un 1 yıldan 3 yıla kadar hapisle cezalandırılması talep ediliyor. (AA)

Çağrı Tasarım Kampanya

Buraya Dikkat!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir