İki kez görevine iade edilmişti; akademisyen Barış Işık, üçüncü kez üniversiteden atıldı

İki kez görevine iade edilmişti; akademisyen Barış Işık, üçüncü kez üniversiteden atıldı

Anadolu Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ndeki görevinden “usulsüz” alındığı mahkeme kararı ile iki kez tespit edilerek görevine iade edilen öğretim görevlisi Dr. Barış Işık’ın bu yıl da ataması ataması yapılmayarak işten atıldı. Işık, hakkında üniversite tarafından türetilen “Masonik-FETÖ’cü-Marksist Cephe” isimli yapıya üye olduğu iddiasıyla soruşturma başlatılmıştı.

Mahkeme usule uygun bulmadı

GazeteduvaR’dan Hacı Bişkin’in haberine göre, Işık’ın 2019 Eylül ayında, ‘terör örgütleriyle eylem birliği içerisinde olduğu’ ve ‘yüz kızartıcı faaliyetlerde bulunduğu’ gerekçesiyle ataması yenilenmedi. Işık daha sonra hakkında bir soruşturma başlatıldığını öğrendi. İdari soruşturmada ‘Masonik-FETÖ’cü-Marksist cephe’ adında bir örgüt olduğu ve birçok akademisyenin bu örgüte üye olduğu iddia edildi. Üniversite yönetimine göre Işık da bu örgüte üye olan akademisyenlerden biriydi. Bu gelişmelerin üzerine Işık, mahkemeye başvurdu. Eskişehir 1’nci İdare Mahkemesi fakülte yönetim kurulunun görüşünün alınmadığı, usule aykırı işlem yapıldığı gerekçesiyle bir yıl sonra bu işlemi iptal etti.

TIKLAYIN – Savcılık kovuşturmaya yer yok kararı vermişti; Anadolu Üniversitesi örgüt türetti: “Masonik-FETÖ’cü-Marksist Cephe”

İkinci iade kararı

Üniversite ise 2020 yılının Aralık ayında bu kez fakülte yönetim kurulundan karar alarak ikinci kez atamayı yenilemedi. Böylece Işık ikinci kez üniversiteden atılmış oldu. Işık üniversiteden ikinci kez atılmasına karşı idare mahkemesinde iptal davası açtı. Eskişehir 2’nci İdare Mahkemesi, Işık için, ‘Görevinde başarısız olduğu, akademik olarak yetersiz ve disiplinsiz’ iddialarının somut ve objektif olmadığına vurgu yaparak ikinci kez iade kararı verdi. Mahkeme kararından sonra Işık görevine iade edildi. Ancak Işık bu kez mobbing’e maruz kaldı. 30 Eylül 2022’de ‘kürsüde ihtiyaç olmadığı’ gerekçesiyle Işık’ın ataması 10 ay sonra üçüncü kez yenilenmedi.

“Üniversite aynı gerekçelerde işime son veriyor”

Işık, üçüncü kez işten atılmasının hukuka aykırı olduğunu söyleyerek, “Göreve iade edilince sanki ben onları üniversiten atmışım gibi davrandılar. Hukuk Fakültesi’nde görev yapan bir akademisyen olarak yapılan bu hukuksuzluğu anlayamıyorum. Mahkeme lehime karar vermiş üniversite ise aynı gerekçelerde işime son veriyor. Bu durum çok üzücü ve çok trajikomik bir hal aldı. Şaşkınlık içindeyim” ifadelerini kullandı.

 

 

Çağrı Tasarım Kampanya

Buraya Dikkat!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir