İhracat ve ithalatta düşüş beklentisi

İhracat ve ithalatta düşüş beklentisi

Ticaret Bakanlığı’nın Dış Ticaret Beklenti Anketi’ne göre İhracat Beklenti Endeksi, üçüncü çeyrekte bir önceki çeyreğe göre 2,2 puan düştü. İkinci çeyrekte 121,3 olan endeks, üçüncü çeyrek için 119,1 seviyesine geriledi. Endeks geçen yılın aynı dönemine göre ise 8,5 puan azaldı.

Yılın üçüncü çeyreğinde, gelecek 3 aya ilişkin ihracat beklentisi, endeksi artış yönünde etkilerken ihracat sipariş beklentisi, şu anda kayıtlı ihracat sipariş düzeyi ve son 3 aydaki ihracat sipariş düzeyine yönelik değerlendirmeler azalış yönünde yansıdı.

Bu yılın üçüncü çeyreğine ilişkin İthalat Beklenti Endeksi ise ikinci çeyreğe kıyasla 2 puan azalarak 108,6 seviyesine geriledi. Endeks geçen yılın aynı dönemine göre de 5,9 puan azaldı.

İthalat Beklenti Endeksi’ni gelecek 3 aya ilişkin ithalat beklentisi, şu anda kayıtlı ithalat sipariş düzeyi sorularına yönelik değerlendirmeler artış yönünde etkilerken gelecek 3 aya ilişkin ithalat birim fiyatı beklentisi ve son 3 aydaki ithalat sipariş düzeyi sorularına yönelik değerlendirmeler azalış yönünde etkide bulundu.

Buraya Dikkat!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.