İbrahim Kalın’ın da görev aldığı TÜRKSAT’ta ücretler 21 bin TL’den 28 bin TL’ye çıkmış

İbrahim Kalın’ın da görev aldığı TÜRKSAT’ta ücretler 21 bin TL’den 28 bin TL’ye çıkmış

TÜRKSAT’tan aldığı ücret eleştiri konusu olunca “Çift maaş bizim talebimiz değil” diyen Sivil Havacılık Genel Müdür Yardımcısı Kemal Yüksek’in, TÜRKSAT’tan elde ettiği gelirin 21 bin TL’den 28 bin TL’ye yükseldiği ortaya çıktı. TÜRKSAT Yönetim Kurulu üyeliği görevinden ek gelir elde eden isimler arasında Cumhurbaşkanı Başdanışmanı İbrahim Kalın da bulunuyor. 

 TÜRKSAT’ın 2021 yılı hesaplarını inceleyen Sayıştay, TÜRKSAT’a ilişkin raporunu TBMM KİT Komisyonu’na sundu. Sayıştay’ın raporu ile birlikte TÜRKSAT’ta tartışma konusu olan ücretler ve yapılan son zamlar da ortaya çıkmış oldu. Rapora göre TÜRKSAT’ın 8 kişilik yönetim kurulu üyeleri için 2021 yılında ödenen paranın toplam miktarı 2 milyon 716 bin TL’ye ulaştı. 2020 yılında ise yönetim kurulu üyeleri için toplam 2 milyon 31 bin TL’lik ödeme yapılmıştı. Böylece TÜRKSAT’ın yönetim kurulu üyelerinin ücretleri 2021 yılında 21 bin TL’den 28 bin 297 TL’ye yükselmiş oldu. 

 “Bizim de çoluğumuz çocuğumuz var”

 TÜRKSAT’ın yönetim kurulu, geçtiğimiz yıl çift maaşlı bürokratlarıyla tartışma konusu olmuştu. KİT Komisyonu’nda eleştirilerde bulunan CHP İzmir Milletvekili Atilla Sertel, İbrahim Eren 

 Yönetimde kimler var?

 Kemal Yüksek dışında TÜRKSAT Yönetim Kurulu’nda Cumhurbaşkanı Başdanışmanı İbrahim Kalın da bulunuyor. Kalın, 19 Ekim 2015 tarihinden bu yana TÜRKSAT Yönetim Kurulu üyesi. Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofis Başkanı Ali Taha Koç da 1 Ekim 2014’ten bu yana TÜRKSAT Yönetim Kurulu üyesi olarak görev yapıyor. Yönetim Kurulu üyeleri arasında yer alan bir diğer isim de Sağlık Bakan Yardımcısı Şuayip Birinci. Birinci, yönetim kurulu üyeliğine 21 Kasım 2018’de getirildi. Yönetim Kurulu’nun diğer üyeleri ise Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’nda görev yapıyor. Bilgi İşlem Dairesi Başkanı İbrahim Kolcu, Strateji Geliştirme Dairesi Başkanı Yunus Emre Ayözen ile Altyapı Yatırımlar Genel Müdürü Yalçın Eyigün, yönetim kurulunun diğer üyeleri olarak görev yapıyor. TRT Genel Müdürlüğünden TÜRKSAT’a gelen İbrahim Eren’in ise başka bir görevi bulunmuyor.

 

 

Çağrı Tasarım Kampanya

Buraya Dikkat!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir