Hastalığı sebebiyle kış aylarının gelmesini istemiyor

Hastalığı sebebiyle kış aylarının gelmesini istemiyor

62 yaşındaki Michelle Frey-Anderson, aspergilloz adı verilen kronik bir enfeksiyondan muzdarip. Bu hastalık, akciğerleri etkileyen aspergillus küfü (bir tür mantar) sebebiyle oluyor.

Nemli koşullarda şiddetlenen aspergillus, hastalıktan muzdarip kişilerin öksürük nöbetleri ve nefes darlığı yaşamalarına neden olabiliyor.

Bu nedenle kış aylarının gelmesinden korkan kadın, “Kışın dışarı çıkmayı gerçekten düşünmeliyim. Köpeği nemli yapraklarda gezdirmek bile beni çok hasta hissettirebilir. Nefesim kesiliyor, bitkin düşüyorum ve her yıl daha da kötüye gidiyormuş gibi hissediyorum.”

“Bu kadar sinir bozucu olan şey, eskiden çok formda olmam. Yerel liglerde tenis oynardım, haftada birkaç kez dans derslerine giderdim ve düzenli olarak spor salonuna giderdim. Ayrıca yerel bakımevinde masaj terapisti olarak çalıştım. 

“Ama bu hastalık sebebiyle her şeyden vazgeçmek zorunda kaldım. Ve aspergilloz asla geçmiyor, tedavisi yok” sözleriyle yaşadıklarını anlattı.

TEŞHİS KOYMAK ÇOK ZOR

Imperial College London’da bulaşıcı hastalıklar ve tıbbi mikoloji profesörü olan Darius Armstrong-James, “Küf sporlarını soluduğumuzda, genellikle balgam ve bağışıklık hücreleri tarafından vücuttan temizlenirler. Bununla birlikte, bağışıklık sorunları, grip gibi viral enfeksiyonlar veya astım gibi kronik akciğer rahatsızlıkları olan hastalarda bu süreçler bozulur” diyor.

Aspergillosis Trust yardım kuruluşunun tıbbi danışmanı Profesör Armstrong-James de, “Sporlar, akciğer iltihabına neden olabilen ve akciğer dokularına zarar veren proteaz adı verilen toksinleri ve enzimleri serbest bırakılmış vücutta bir küf enfeksiyonu oluşturmak için harekete geçebilir” diye devam ediyor.

Frey-Anderson’a grip benzeri ağrılar, aşırı nefes darlığı ve aşırı öksürme gibi semptomlarla yatağa bağlı kalmasına neden olan altı ayın ardından nihayet teşhis konabildi.

Manchester Üniversitesi’nde bulaşıcı hastalıklar profesörü olan David Denning, aspergilloz semptomlarının “sessiz ve ince” olabileceğini söylerken “Doktorların teşhis koyabilmesi için özel kan testleri istemesi gerekiyor. Sonuç olarak, birçok aspergilloz vakası atlanıyor” diye ekledi.

 

 

Çağrı Tasarım Kampanya

Buraya Dikkat!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir