Hangi AKP’li belediyeler suya zam yaptı?

Hangi AKP’li belediyeler suya zam yaptı?

AKP’li Meclis üyelerinin çoğunluğu ile Ankara’da suya % 50 oranında indirim yapılırken, diğer belediyelerde durum öyle değil…İşte suya zam yapan belediyeler.

SAMSUN’DA İNDİRİM TEKLİFİ KABUL EDİLMEDİ

AKP’li Samsun Büyükşehir Belediyesi SASKİ Genel Müdürlüğü 2022 Yılı 2. Olağan Genel Kurul Toplantısı yapıldı.Toplantıda CHP Meclis üyeleri Atila Tekcan ile Hasan İpek Ankara’da AKP’lilerin suya indirim yaptırdığını hatırlatarak, grup adına 2023 yılı için suya yüzde 50 indirim yapılmasını ve her ay uygulanan TÜFE zammının kaldırılmasını talep etti.

Oylama öncesinde, Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir’in suyun maliyetlerinin yüksek olduğunu belirterek, “14 tane büyükşehrin su fiyatları bizden daha yüksektir. Şu anda satış bedeli olarak tahsil ettiğimiz 7,86 liranın bize olan maliyeti 11 lira 18 kuruştur. SASKİ’nin şu anda ödediği elektrik parası 400 milyona yaklaştı” diyerek teklife karşı çıktı.

CHP’li Meclis üyesi Hasan İpek, Ekim ayında de Ankara’da suya AKP’li meclis üyelerinin suya yüzde 50 indirim yaptırdıklarını dile getirerek, “Ankara’da nasıl yüzde 50 indirim yapıldıysa biz de bu hassasiyeti meclis üyelerimizden beklerdik. Orada AK Partili meclis üyeleri konuyu gündeme getirip, meclise sunuyor. Biz de ise indirimi reddiyoruz. Hangi taraf yanlış” diye tepki gösterdi.

Samsun Büyükşehir Belediyesi SASKİ Genel Kurulu’nda su fiyatlarına indirim yapılması ve TÜFE uygulamasının kaldırılması için CHP Grubu’nun verdiği teklif, AKP ile MHP’li meclis üyelerinin oy çokluğuyla kabul edilmedi.

ZONGULDAK’TA YÜZDE 190 ZAM YAPILDI

Zonguldak ise, CHP’li meclis üyelerinin indirim teklifi Cumhur İttifaklı meclis üyeleri tarafından kabul edilmedi. Kasım ayı ikinci meclis toplantısında da AKP’li Belediye, suya yüzde 190 zam yaptı.

Karar AKP ve MHP’li üyelerin oy çokluğu ile kabul edildi. Buna göre kentte suyun tonu 3.10 liradan 9 liraya yükselmiş oldu.

Zamlı tarife 1 Ocak 2023 tarihi itibaren yürürlüğe gireceği açıklanırken, CHP Merkez İlçe Başkanı Ebru Uzun, “Ankara Büyükşehir Belediye Meclisinde yapılan görüşmelerde AKP ve MHP’li Meclis üyelerin oyları ile su fiyatları yüzde 50 oranında geriye çekilirken, aynı partilere mensup başkan ve meclis üyeleri tarafından Zonguldak Belediye meclisinde suya zam yapılması, derin bir siyasi çelişkinin ve ikiyüzlülüğün en büyük göstergesidir” dedi.

GİRESUN’DA İNDİRİM YOK ZAM VAR

Giresun’da CHP’li Meclis üyelerinin indirim talebini Kasım ayında yapılan meclis toplantısının ilk oturumda kabul etmeyen Cumhur İttifakı, geçtiğimiz gün gerçekleştirilen ikinci oturumda suya yüze 40 zam yaptı.

Buna göre yılbaşında konutlarda kullanılan 10 tona kadar suyun metreküpü 7.06 liraya, 10-20 ton arası 7.64 lira ve 20 tonun üzerinde ise 9.41 liraya çıkarıldı.

Meclis ikametgahını Giresun’a taşıyan üniversite öğrencilerinin kullandıkları suyun tonunda ise yüzde 20 oranında indirim yaptı. Suyun tonu ticarethanelerde 16.66 liraya, resmi dairelerde 11.55 liraya ve resmi okullarda ise 8.82 liraya çıkarıldı.

Sakarya’da suya % 50 zam

Sakarya Büyükşehir Belediyesi’nde suya yüzde 50 zam yapma kararı aldı. Karar Sakarya Büyükşehir Belediye Meclisi’nde AK Parti ve MHP’li üyelerin oylarıyla kabul edildi.

Sakarya Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi (SASKİ) 3. Olağanüstü Genel Kurul Toplantısı gerçekleştirerek, geçen yılın aralık ayından bu yana elektrik tarifelerine gelen zam nedeniyle artan maliyetlerden dolayı su faturalarına yapılacak zam konuşuldu.

OY BİRLİĞİ İLE KABUL EDİLDİ

Yüzde 50 oranında gerçekleşecek zammın sübvanse edilmiş haliyle abonelere yansıtılacağını belirten Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce, artan maliyetlerden dolayı yapılan zorunlu güncellemenin vatandaşlara en uygun haliyle yansıtılacağını ifade etti. Bir maddelik gündem maddesi ise meclis tarafından oy birliği ile kabul edildi.

Elazığ’da suya % 40 zam

AKP’li Elazığ Belediye Meclisi’nde 8 yıldır suya zam yapılmadığına dikkat çekilerek AKP ve MHP oylarıyla suya yüzde 40 zam kararı alındı. Ankara’da Cumhur İttifakı meclis üyeleri su ücretlerinin indirilmesi için el kaldırırken, yine Elazığ Belediyesinde Cumhur ittifakı Meclis üyelerinin suya yüzde 40 zam için el kaldırmalarına CHP Meclis üyesi Cafer Yeşil tepki gösterdi.

AKP’li Elazığ Belediyesi kasım ayı meclis toplantısında Cumhur İttifakı’nın oylarıyla suya yüzde 40 zam kararı alındı.

AKP’li başkanvekili Aydın Kara’nın yönettiği meclis toplantısında suya zam yapılması görüşmesinde CHP meclis üyesi Cafer Yeşil, Ankara Büyükşehir Belediyesinin zarar etmesine rağmen suda yüzde 50 indirim yapıldığını hatırlatarak Elazığ Belediyesi’nin de suya zam değil indirim yapılmasını talep etti.

“SUYA ZAM DEĞİL İNDİRİM YAPMALIYIZ”

Ankara Büyükşehir Belediyesi’nde suya yüzde 50 indirim yapıldığını hatırlayan CHP’li meclis üyesi Cafer Yeşil, “Suda indirim yapılıyorsa bizim vatandaşımızda bundan faydalansın vatandaş bundan neden faydalanmıyorum anlamadım. Ankara’da şuan suya yüzde 50 indirim var. Oradaki suyun rakamını bilmeme gerek yok ama orada suya yüze 50 indirim var. Ankara’da Meclis üyelerinin teklifiyle bu karar alınmış. Doğal olarak bu bizim şehrimizde de uygulanmamak lazım Şuan bu konuda belediyeler zarar etmesine rağmen burada siyasi bir şey üretilmişti. Türkiye geneline baktığımız zaman belediyeler zarar ediyor doğrudur bunun farkındayım. Ama Ankara’da aynı durumu yaşıyor. Aslında bu durum her yerde adaletli olması lazım insanları mağdur etmenin bir gereği yok” diye konuştu.

CHP’li Yeşil’e cevap veren AKP’li meclis başkanvekili Aydın Kara, “Suyumuz sudan ucuz suya 20 lira versek biz de yüzde 5 indirim yapardık” dedi.

SUYA YÜZDE 40 ZAM YAPILDI

Yapılan görüşmelerin sonrasında meskenler için 2 lira 30 kuruş olan suyun metreküp fiyatı 3 lira 23 kuruş, ticarethaneler için ise 5 lira 56 kuruştan satılan su 7 lira 71 kuruşa çıkartılması AKP ve MHP’li meclis üyelerinin oylarıyla oy çokluğuyla meclisten geçti.  Alınan kararla birlikte suya yüzde 40 zam yapıldı.

Aydın’da suya zam

Olağanüstü toplanan Aydın Su ve Kanalizasyon İdaresi (ASKİ) Genel Kurulu’nda suya yüzde 39.5 zam kararı alındı. Komisyonda görüşülen zam kararı, genel kurulda oy çokluğuyla kabul edildi.

ASKİ Genel Kurulu’nda alınan zam kararı, usul gereği Plan ve Bütçe Komisyonu’na sevk edildi. Komisyonda kabul edilen zam, tekrar genel kurula geldi. Yüzde 39.5’lik su zammı için yapılan oylamada AKP Grubu ret oyu verirken, karar CHP, İYİ Parti ve MHP’li üyelerin oyuyla kabul edildi. Zam gerekçesi son aylarda sürekli artan maliyetler gösterildi.

Kahramanmaraş’ta suya indirim talebi reddedildi

Kahramanmaraş‘ta CHP ve İYİ Partili meclis üyeleri harekete geçti. AK Parti’nin 43, MHP’nin 10, İYİ Parti’nin 5 ve CHP’nin 3 üye ile temsil edildiği Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi’nde Millet İttifakı meclis üyeleri Ankara’da olduğu gibi suya yüzde 50 indirim yapılması için tekliflerinin oylanmasını istedi. Oturumda CHP adına söz alan Meclis Üyesi Mustafa Kaykı’ya AK Partili Başkanvekili Arif Şen, “Bu teklifinizin gerekçesi nedir?” diye sorarak teklifin gündeme alınmasını istemedi.

AK PARTİ VE MHP REDDETTİ

CHP’li Kaykı, Ankara Büyükşehir Belediyesi gibi kendilerinin de suya indirim yapabileceğini belirterek, “”Kahramanmaraş’ın suyu yüksek fiyata içtiğini görüyoruz. CHP ve İYİ Partili meclis üyeleri olarak bunu oylanmasını istiyoruz. Vatandaşımızın suyu çok pahalı içtiği bir gerçektir. Biliyorsunuz, Ankara’da da yüzde 50 indirim oldu. Biz Kahramanmaraşlı halkımıza ucuz su içmesini istiyoruz. Gerekçesi, vatandaş çok zor durumda. Ankara Büyükşehir Belediyesi bunu yaptıysa biz de yapabiliriz. Oylanmasını istiyoruz” ifadelerini kullandı. Oylama AK Parti ve MHP bloğunun oylarıyla reddedildi. Öte yandan AK Parti’li üyeler Ayşe Cesur ve Ayfer Çerçi, CHP’li meclis üyesi Mustafa Kaykı’nın cep telefonuyla çekim yapmasına tepki gösterdi. Cesur ve Çerçi, Çekim yapamazsınız. Sizi yargıya taşıyacağız” dedi.

ORDU’DA İNDİRİM TEKLİFİ GÖRÜŞECEK

Ordu Büyükşehir Belediyesi’nin CHP’li Meclis Üyeleri, OSKİ tarafından suya yapılan zamlar nedeniyle vatandaşların su kullanım maliyetinin çok arttığını, olumsuz etkilendiklerini belirterek, su ücret tarifelerinde yüzde 50 indirim yapılmasını, yıl sonuna kadar su ücretlerinin sabitlenmesi, yılda bir defa TÜFE oranına göre ücretlerin güncellenmesini teklif etti.

CHP’li Meclis Üyesi Sami Torun, “Ankara’ya da aynı teklif verildi ve meclisten geçti. Ordu’da yaklaşık 6 bin 200 kişi şu anda sudan dolayı icralık. Su herkesin ulaşması gereken hayatın devamı için şart olan bir şey. Suyla ilgili Ordu’da 8 milyona yakın ana borç var. Şimdi insanlar parası olmadığı zaman suya ulaşamayacak. Demek ki burada sıkıntı var insanlar ödeyemiyorlar. Bu sıkıntıyı gidermek gerekiyor” diye konuştu.

CHP’li meclis üyelerinin teklifi 24 Kasım’da görüşüleceği belirtildi.

İstanbul’da suya yüzde 40,38’lik zam

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Binası’nda İSKİ 3’üncü Olağanüstü Genel Kurulu gerçekleştirildi. Kurul sonucu İstanbul‘da suya yüzde 40,38 oranında zam yapılırken, Konut 1’inci Kademe Su Kullanım Bedeli 8,33 liradan 11,69 liraya yükseldi.

Fatih Saraçhane’deki İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Binası Meclis Toplantı Salonu’nda İSKİ 3’üncü Olağanüstü Genel Kurulu gerçekleştirildi. İBB Meclisi’nde, İSKİ’nin su fiyatlarına kademeli olarak öngördüğü zam teklifi oy birliği ile kabul edilerek, suya tüm kademelerde yüzde 40,38 zam yapıldı. Kurulda alınan karar neticesinde İstanbul’da Konut 1’inci Kademe Su Kullanım Bedeli 8,33 liradan 11,69 liraya yükseldi.

Çağrı Tasarım Kampanya

Buraya Dikkat!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir