Hanefi Avcı: Örgüt, belli bir dönem için eylem kararı alır ve bunu uygular, yenilerini batı illerinde akla gelmedik yolla deneyebilirler

Hanefi Avcı: Örgüt, belli bir dönem için eylem kararı alır ve bunu uygular, yenilerini batı illerinde akla gelmedik yolla deneyebilirler

Eski Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Dairesi (KOM) Daire Başkanı, İstihbarat Başkan Yardımcısı Hanefi Avcı,

Sözcü’den Saygı Öztürk’e konuşan Avcı, modern anlamda sınır güvenliğinin kurulmadığını söyledi ve kaçak geçişlerin nasıl yapıldığına dair şu bilgileri paylaştı:

“Yabancı bir ülkeye illegal yollarla geliyorsanız bir rehber öncülük yapmazsa olmaz. Zaten örgütsel işleyişte de, militan bir yere gönderiliyorsa, karşı tarafta onu karşılayan, kabul edecek kişi, örgütün sistemi vardır. Yoksa kendiliğinde gelmesi, bulması kolay değil. Yakalanmaması için mutlaka örgütsel destek vardır.”

“Bu eylem de planlı, örgüt merkezinin yüzde yüz haberi vardır”

“Eylem emri, gelişi güzel verilecek bir karar değil. Bu eylem de planlı. O açıdan bu eylemden örgüt merkezinin yüzde yüz haberi vardır. Örgütün dışında bir odağın işbirliği yapması imkansız. Ama bazı olaylar birçok kişinin hesabına yarar, bu hesabına yaraması onla işbirliği yaptığı anlamına gelmiyor. Sivil hedeflere yönelik eylemi hiç kimse tasvip etmez. PKK’nın uzun süredir kendini dünyaya masum gösterme anlayışı vardı. ‘Üzerime gelinemezse sivillere eylem yapmıyorum’ diye ortaya çıkıyor. Dolayısıyla böyle bir eylemi üstlenmesinin imkanı yok. Bu örgütün belli bir dönem için aldığı bir kararın icrasına benziyor. Mersin ve İstanbul’daki olayla birlikte örgütün batı illerinde sivil hedeflere yönelik eylemler yapacağı manasına gelir.”

“Çok dikkatli olmak zorundayız”

“Örgüt, belli bir dönem için eylem kararı alır ve bunu uygular” diyen Avcı sözlerini şöyle tamamladı:

“Benzer eylemlerin farklı illerde de farklı şekillerde de meydana gelmesi ihtimal dahilindedir. Örgüt böyle bir karar aldıysa, fırsat buldukça bu tür eylemleri dener. Bizim göremediğimiz buna benzer bazı olayları da emniyetin önceden engellediğini düşünüyorum. Terör örgütü, akla gelmeyecek her türlü yöntemi dener, akla gelmeyecek her türlü sistemi kurmaya çalışır. Çok dikkatli olmak zorundayız.”

 

Çağrı Tasarım Kampanya

Buraya Dikkat!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir