HaberTürk yazarı Yılman: Bu açgözlülük depremde faciaya yol açacak!

HaberTürk yazarı Yılman: Bu açgözlülük depremde faciaya yol açacak!

HaberTürk yazarı Sevilay Yılman, İstanbul’un depreme hazırlıklı olmadığının altını çizerek, “Müteahhitler sanki normal bir inşaat işi yapıyormuş gibi kazanması gerekenden çok daha fazlasını kazanma derdinde. Vatandaş da hem artı bir para vermek istemiyor hem de mevcut metrekaresinden ödün! Çevre ve Şehircilik Bakanlığı iki tarafı uzlaştıracak kanuni bir yolu devreye derhal almalı.” çağrısını yaptı.

Yılman yazısında, “Çoğu deprem yönetmeliğine aykırı inşa edilmiş eski binaların şiddetli bir sarsıntıda çökme olasılıkları çok yüksek. Tuhaf olan şu ki; Bu durumu sadece bilim insanları değil, bu ülkenin idaresine yön veren, şehirleri yönetenler de biliyor. Dün onlar da konuşuyorlardı. Her deprem sonrası olduğu gibi; “Vatandaşımızdan sağlam olmadığını düşündüğü binalara girmemesini rica ediyoruz” diyorlardı. Ama o binaya girmeyip de hangi binaya gireceği yönünde bir alternatif de sunamıyorlardı. Vatandaş elbette biliyor yaşadığı binanın emniyetli olmadığını… Biliyor da o binaya girmeyecek de hangi binaya girecek? Alternatifi var mı? Yok! Ve sağlam olmayan binlerce bina var. Avcılar, Küçükçekmece ve civarında 99’da hasar alan bazı binalar bile hala oturuma açık. Güya “Kentsel Dönüşüm” kapsamında yenileneceklerdi… Bir kısmı oldu ama büyük kısmı olamadı çünkü proje dönüşüm yapan müteahhitlerle vatandaşın insafına bırakılmış durumda. Müteahhitler sanki normal bir inşaat işi yapıyormuş gibi kazanması gerekenden çok daha fazlasını kazanma derdinde. Vatandaş da hem artı bir para vermek istemiyor hem de mevcut metrekaresinden ödün! Çoğu binada görüşmeler bu yüzden durmuş durumda.” ifadesini kullandı. 

Yılman şunları kaydetti:

“Daha önce de yazdım ben bu konuyu. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı iki tarafı uzlaştıracak kanuni bir yolu devreye derhal almalı. Yoksa bu iki tarafın açgözlülükleri yüzünden yakında olması beklenen İstanbul Depremi büyük faciayla sonuç bulacak!”

 

 

Çağrı Tasarım Kampanya

Buraya Dikkat!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir