HaberTürk yazarı Sarıkaya: Cumhurbaşkanlığını kazananın TBMM’yi alamaması bir şey ifade etmiyor

HaberTürk yazarı Sarıkaya: Cumhurbaşkanlığını kazananın TBMM’yi alamaması bir şey ifade etmiyor

HaberTürk yazarı Muharrem Sarıkaya, Altılı Masa bileşenlerinin kendi kimlikleriyle seçime gireceğini açıklamasını hatırlatarak, yeni seçim kanununa dikkat çekti. 

Sarıkaya, “Altılı Masa baştan beri uygulanacaklara yönelik çalışma yürüttü, uygulayıcılara yönelik adım atmadı. Oysa Altılı Masa hedefini baştan bu yana Güçlendirilmiş Parlamenter Sistem olarak ortaya koydu. Ancak parlamentoda 360 ve üzerinde çoğunluğa ulaşamadığı takdirde asıl hedef olarak ortaya koyduğu sisteme geçişi olası olmayacak. Bu durumda asıl hedefe nasıl varılacak?” diye sordu. 

Sarıkaya, “Dolayısıyla sadece üzerinde tartışma yaratılan, hatta içinde fırtınalar esmesine yol açan Cumhurbaşkanı adayının kim olacağından daha çok, parlamentoda ne kadar milletvekili elde edeceği önem kazanıyor. Bu olmadığı takdirde sistemin değişme olanağı bulunmuyor” ifadesini kullandı. 

Sarıkaya, “Cumhurbaşkanı adayı kadar, milletvekili seçimi de önem kazanıyor. Cumhurbaşkanlığını alanın parlamentoyu alamaması bir şey ifade ediyor, çünkü TBMM’nin değiştirme gücü bulunuyor. Ama tersi söz konusu olduğunda, yani Cumhurbaşkanlığını kazananın TBMM’yi alamaması bir şey ifade etmiyor…” düşüncesini dile getirdi. 

Çağrı Tasarım Kampanya

Buraya Dikkat!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir