Göbeklitepe’yi buza işlediler

Göbeklitepe’yi buza işlediler

Atatürk Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi bünyesinde 2,5 yıl önce kurulan Ata Buz Müzesi’nde yeni tema kapsamında Anadolu’daki uygarlıklara ait çeşitli mitolojik karakterlerin buzdan heykelleri yapılıyor. Öğretim üyeleri ile öğrenciler, burada eksi 5 derecede çalışıyor.

Heykel Bölümü Başkanı Prof. Dr. Mustafa Bulat’ın koordinatörlüğünü yaptığı müzede, Mısır sfenksinden Anka kuşuna kadar birçok mitolojik karakter buza işleniyor.

Şanlıurfa’daki kazılarda ortaya çıkarılan Göbeklitepe’deki ‘T’ şeklindeki anıtsal dikilitaş da buza yansıtılıyor. Boyu 6 metreyi, ağırlığı 40 tonu bulan buzdan dikilitaş, ince işçiliği ile de dikkat çekiyor.

Buzdan heykeller, tamamlanınca sanatseverlerin beğenisine sunulacak.

“ERİMEYE BAŞLAYINCA YENİ KONU EKLİYORUZ”

Atatürk Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Heykel Bölümü öğretim üyesi Doç. Dr. Caner Şengünalp, “Müzede 8 konsept sergilendi. Konseptleri bir anda kaldırıp yenilerini koymuyoruz. Erimeye başlayan çalışmaların yerine yeni konu ekliyoruz. Şimdiki güncel temamız mitolojik hikayeler ve karakterler. Anadolu’daki kadim uygarlıklarda yer alan önemli mitolojik konular ile öğeleri buzla görünür kılmaya başladık. Mısır mitolojisinde yer elan sfenks de çalışmamızda bulunuyor. Göbeklitepe de son 30-40 yılın en önemli kazılarından birisi. Ona burada yer vermezsek olmazdı” dedi. (DHA)

 

Çağrı Tasarım Kampanya

Buraya Dikkat!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir