FT 2023 tahminlerini paylaştı: Türkiye seçimleri için dikkat çeken analiz

FT 2023 tahminlerini paylaştı: Türkiye seçimleri için dikkat çeken analiz

İngiliz Financial Times gazetesi, yazarlarının 2023 yılı tahminlerine yer verdi. Tahminlerden birinin konusu, Türkiye’deki seçimler oldu.

Dünyada 2023’te gözlerin çevrileceği 20 başlıkla ilgili soru ve tahminleri yayımlayan FT’nin sorularından biri de “Türkiye’de haziran seçimlerinde Erdoğan dönemi sona erecek mi?” oldu.

Gazetenin Türkiye muhabiri Laura Pitel, bu soruya “hayır” yanıtını verdi.

‘TEKRAR SEÇİLİRSE EKONOMİ…’

Tayyip Erdoğan’ın, azalan popülaritesine rağmen iktidarda kalmak için adil ya da kirli birçok yönteme başvuracağını belirten Pitel, Erdoğan’ın tekrar seçilmesi durumunda olabilecekleri dair ise şu öngörüde bulundu:

“İktidarını üçüncü bir on yıla taşımak, Türkiye’nin zaten sorunlu olan ekonomisi için korkunç sounçlar doğuracak, yaşam standartlarındaki düşüşü daha da kötüleştirecek ve kişisel özgürlüklere daha fazla sınırlama getirecek.”

Pitel, seçimlerin sonucunu muhalefet lehine değiştirebilecek bir faktör olarak ise şu ifadelere yer verdi:

“Asıl soru işareti, Erdoğan’ın en gerçekçi rakibi İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’na bu ay verilen hapis cezası ve siyasi yasak kararının durdurulamaz bir tepki yaratıp muhalefeti büyütüp büyütmeyeceği.”

UKRAYNA, AVRUPA, FED, ÇİN TAHMİNLERİ

FT’de yayımlanan diğer soru ve tahminlerden öne çıkanlar şöyle:

Ukrayna’da ateşkes olacak mı?

Hayır. Resmi bir barış anlaşması bir yana kalıcı bir ateşkesin bile koşullarının 2023’te sağlanması pek olası değil. Mevcut konumların dondurulması ne Rusya’yı ne de Ukrayna’yı tatmin eder. (Tony Barber)

Avrupa’da elektrik kesintileri olacak mı?

Evet. Hava yeterince soğuk olursa nisan öncesinde olabilir ancak önümüzdeki kış daha büyük bir zorluk olacak. Gaz depolarını baharda yeniden doldurmak zor olacak. (David Sheppard)

Fed faiz indirimlerine başlayacak mı?

Hayır. Piyasa federak fonlama faizinin 2023’ün ilk yarısında yüzde 4,9 ile zirveyi görmesini ve eylülde yüzde 4,7’e, aralıkta yüzde 4,4’e gerilemesini bekliyor ancak ABD Merkez Bankası Açık Piyasa Komistesi üyelerinin büyük çoğunluğu 2023’ü yüzde 5 ve üstü bir faizle kapatacaklarına inanıyor. Fed üyelerinin tahmini gerçekleşir. (Martin Wolf)

Çin Tayvan’ı işgal edecek mi ya da abluka altına alacak mı?

Hayır. Şi Cinping bir gün Tayvan’a saldırma ya da abluka kararı alabilir ama bu muhtemelen 2023 yılı olmayacak. (Gideon Rachman)

Çağrı Tasarım Kampanya

Buraya Dikkat!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir