Fatih Erbakan: Eskiden balık yemi olan bayat ekmekler, bugün vatandaşın almak zorunda kaldığı bir ürün haline geldi; aya sert iniş yapacağız diyenlerin vatandaşı getirdikleri nokta bu!

Fatih Erbakan: Eskiden balık yemi olan bayat ekmekler, bugün vatandaşın almak zorunda kaldığı bir ürün haline geldi; aya sert iniş yapacağız diyenlerin vatandaşı getirdikleri nokta bu!

Yeniden Refah Partisi Genel Başkanı Fatih Erbakan, Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıkladığı emeklilikte yaşa takılanlar (EYT) düzenlemesi ile ilgili olarak, “Millete faydası olacak, millete hizmet olacak her işte biz hükümetin arkasında olacağımızı her zaman söylüyoruz. Faydalı bir adım atılıyor. Bir senede devlet bütçesinden 565 milyar lirayı faize verirken, yüz milyar lirayı 5 tane imtiyazlı holdinge verirken, milyarlarca lira israfa para harcanırken, milyonlarca EYT’linin mağduriyetinin giderilmesi için gereken paranın ayrılması gerekiyordu, bu yapılmış oldu” açıklamasını yaptı. Erbakan, “Milyonlarca asgari ücretli 2023 yılında da yine açlığa mahkum. Eskiden balık yemi olan bayat ekmekler bugün vatandaşın almak zorunda kaldığı bir ürün haline gelmiş. Aya sert iniş yapacağız diyenlerin vatandaşı getirdikleri nokta bu; 8 bin 500 asgari ücretle 3 bin 500 lira emekli maaşıyla bu hayat pahalılığıyla vatandaşın başka çaresi kalmıyor” dedi. 

Yeniden Refah Partisi Genel Başkanı Fatih Erbakan, partisinin Anadolu Buluşmaları programı kapsamında, Şanlıurfa İl Başkanlığı önünde partililere hitap etti. Erbakan daha sonra, gazetecilerle bir araya geldi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın dün açıkladığı EYT düzenlemesini değerlendiren Erbakan, şunları söyledi:

“Millete faydası olacak, millete hizmet olacak her işte biz hükümetin arkasında olacağımızı her zaman söylüyoruz. Faydalı bir adım atılıyor. İnşallah diğer mağduriyetlerin giderilmesi için de aynı duyarlılık gösterilir, adım atılır. Bir senede devlet bütçesinden 565 milyar lirayı faize verirken, yüz milyar lirayı 5 tane imtiyazlı holdinge verirken, milyarlarca lira israfa para harcanırken, milyonlarca EYT’linin mağduriyetinin giderilmesi için gereken paranın ayrılması gerekiyordu, bu yapılmış oldu. İnşallah dediğim gibi hayırlı olsun. Diğer mağduriyetler de inşallah bir an önce giderilir.”

“Milyonlarca asgari ücretli 2023 yılında da yine açlığa mahkûm”

Erbakan, açıklamalarını şöyle sürdürdü: 

“Yapılan hesaplamalara göre eşi çalışmayan, iki çocuklu bir asgari ücretli, şubat ayında eline geçecek olan 8 bin 506 liralık gelirinden gıda için günlük ayırabileceği 82 lira ile hem eşinin hem kendisinin hem de çocuklarının masraflarını karşılamak durumunda. Buna göre asgari ücretlinin her bir öğün için kişi başına ayırabildiği tutar 6.8 lira yani neredeyse bir simit parası ve çay parası. Yine aynı araştırmaya göre 8 bin 500 lira alan asgari ücretlinin çocuğunun eğitimi için ayırabileceği tutar ise aylık 74 lira, iki çocuklu ailede her bir çocuk için ayda ancak 37 lira düşüyor. Bu para bir çocuğun okulda bir ya da 2 günlük öğün yemeğine bile yetmiyor. Bu rakamların da gösterdiği gibi milyonlarca asgari ücretli 2023 yılında da yine açlığa mahkûm. Milyonlarca emeklinin hali daha da perişan. En son temmuzda yapılan zamlarla emekli maaşı en düşük 3 bin 500 liraya yükseldi. Bu ücret açlık sınırının 9 bin lira olduğu bir ülkede açlık değil sefalet ücretidir. Bu şartlarda emekliler pazarlardan çürük sebze meyve toplamak zorunda kalıyor. Küresel Emeklilik Endeksine göre Türkiye emeklisine sunmuş olduğu yaşam standardına göre Hindistan, Filipinler ve Tayland gibi ülkelerle birlikte maalesef en son sıralarda yer alıyor. 

“Aya sert iniş yapacağız diyenlerin vatandaşı getirdikleri nokta bu”

(ANKA) 

Çağrı Tasarım Kampanya

Buraya Dikkat!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir