Fatih Altaylı’dan doğal gaz indirimi yorumu: Madem indirimli satılabiliyordu niye şimdiye kadar bindirimli satılmıştı onu da bilmiyoruz

Fatih Altaylı’dan doğal gaz indirimi yorumu: Madem indirimli satılabiliyordu niye şimdiye kadar bindirimli satılmıştı onu da bilmiyoruz

HaberTürk yazarı Fatih Altaylı, “Doğal gazda yeni yıla indirimle girdik.Doğal gaz fiyatlarına farklı oranlarda indirim yapıldı. Hangi ekonomik gerekçe ile yapıldı, hangi kaynakla yapıldı bilmiyoruz. Madem indirimli satılabiliyordu niye şimdiye kadar bindirimli satılmıştı onu da bilmiyoruz. Rusya, doğal gaz ödemelerini bir yıl erteledi diye indirim yapıldı ise bunun pek mantığı yok.” düşüncesini dile getirdi.

Altaylı yazısında, “Sonuçta bu para önümüzdeki yıl, seçimden sonra ödenecek.Bu borç batağı içindeki BOTAŞ’ın bilançosunu değiştirecek bir şey değil. Muhasebesinde milyarlarca liralık borç görünecek. Ve o borç seneye öyle ya da böyle ödenecek. Üstelik seçimden sonra dolar kurunda bir patlama olursa vatandaştan aradaki fark patlama oranında zam yapılarak alınacak.” değerlendirmesini yaptı. 

Altaylı şunları kaydetti:

“BOTAŞ’ın resmi sitesinde doğalgazın fiyat seyri şöyle. 2018’te 1,25; 2019’da 1,52; 2020’de 1,56; 2021’de 1,94; 2022’de 5,20. İndirimle bile 2021 fiyatından yüzde 100’den daha fazla artmış durumda. Yapılanın kanser hastasına kemoterapiyi kesip, ağrı kesici vermekten farkı yok. Çünkü böyle bir uygulamada bir sonraki aşama “Tıbben yapacak bir şey kalmadı, hastayı eve götürün” aşaması. Bu yüzden de, son günlerde yapılanlar seçimden sonra ülkeyi yönetmeye devam edeceğini düşünen bir iktidarın yapacağı işler değil gibi görünüyor.

Çağrı Tasarım Kampanya

Buraya Dikkat!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir