Fatih Altaylı: Bugün terör örgütü olarak tanımlanan oluşumlarla Sisi ve Esad gibi barışma sürecine girilirse, bu yancılar ona da alkış tutacak mı!

Fatih Altaylı: Bugün terör örgütü olarak tanımlanan oluşumlarla Sisi ve Esad gibi barışma sürecine girilirse, bu yancılar ona da alkış tutacak mı!
HaberTürk yazarı Fatih Altaylı, Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan‘ın Katar ziyaretinde daha önce ‘darbeci’ dediği Mısır Cumhurbaşkanı Abdülfettah es-Sisi ile görüşmesini değerlendirdi. Altaylı, “Yarın, bugün terör örgütü olarak tanımlanan bazı oluşumlarla ya da en azından o oluşumların bazı kanatları ile aynen Sisi ve Esad gibi hızlı bir barışma sürecine girilirse, bu yancılar ona da alkış tutacaklar mı! Yoksa o iş çoktan oldu da, bizim mi haberimiz yok!” dedi. 
 
Altaylı, ayrıca şu ifadeleri kullandı:
 
“Sisi ile el sıkışma ve mango suyu muhabbeti sonrası, Esad ile barışmaya da iktidarın küçük ama güçlü ortağından yeşil ışık geldi. Büyük ortak da bizim yıllardır söylediğimiz ama her söylediğimizde hakarete uğradığımız ve ilkesiz olmakla suçlandığımız ‘Dış politikada kalıcı küslük ve koşulsuz dostluk olmaz’ cümlesini terennüm etmeye başladı. Bunlar olumlu gelişmeler. Ama birinde 9, diğerinde 11 yıllık yanlış politika ve inadın diyetini halk ve ülke ödüyor.

İktidar ise daha önce küslüğün rantını yedi, şimdi ise barışmanın rantını yemeye hazırlanıyor. Akıllarını kiraya vererek kolay yaşam yolunu seçmiş olanlar ise şimdi patronlarından daha hızlı bir dönüş ile dün sövdüklerini, bugün övüyorlar, dün doğru dedikleri politikanın tam tersine bugün de doğru diyorlar.

Rabia heykelleri Irak’taki Saddam heykellerinden daha hızlı bir şekilde indiriliyor, indirilemeyenlerin altına ‘4 çay’ yazılıyor.

Bu durumu alkışlayanların, yarın 180 derecelik bir dönüş daha olsa onu da öveceklerinden ve doğru bulacaklarından kuşkumuz yok. Acı olan ise bu ilkesizlikte komşuluk yapmak.” 

TIKLAYIN | “Beni Sisi’yle barıştırmak isteyenler var, asla kabul etmem” demişti: Cumhurbaşkanı Erdoğan, “darbeci” dediği Sisi ile görüştü

Çağrı Tasarım Kampanya

Buraya Dikkat!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir