Eskişehir’de Onur Yürüyüşü’ne müdahale: 10 gözaltı

Eskişehir’de Onur Yürüyüşü’ne müdahale: 10 gözaltı

Eskişehir’de Onur Yürüyüşü düzenleyen vatandaşlara izin vermeyen polis, 10 kişiyi gözaltına aldı. 

Gözaltına alınanlar Eskişehir Yunus Emre Devlet Hastanesi’ndeki sağlık kontrolünün ardından işlemleri için emniyete götürüldü.

 Tepebaşı ilçesine bağlı Eskibağlar Mahallesi’nde bir araya gelen kalabalık ara sokaklarda ellerinde pankart ve afişlerin yanı sıra flamalarla yürüyüş düzenledi. Üniversite Bulvarı’na çıkmak isteyen grubu durduran polis ekipleri, y10 kişiyi gözaltına aldı. Yunus Emre Devlet Hastanesi’nde sağlık kontrolünden geçirilen 10 kişi ifadeleri için Eskişehir Emniyet Müdürlüğü’ne götürüldü. Soruşturma sürüyor. 

Valilik yasaklamıştı

Eskişehir Valiliği, aldığı kararla LGBT ve ona destek için yapılacak eylemleri açıkladığını şöyle duyurmuştu:

“LGBTİ (Lezbiyen, Gay, Biseksüel, Trans ve İntersex) dernekleri, benzeri oluşumlar ve gruplar ile bu grupların yapmış olduğu bu tür eylemleri desteklemek veya protesto etmek amacıyla İlimizde kamuya açık alanlarda yapılması düşünülen her türlü etkinliğin (toplanma ve toplanma teşebbüsünde bulunma, basın açıklaması, yürüyüş, oturma eylemi, stant/çadır kurma, bildiri dağıtma, afiş/pankart asma, protesto eylemi, şenlik, festival vb.) Eskişehir Valiliği’nin 22.06.2022 tarih ve 378 sayılı kararı ile 23.06.2022 tarihi saat: 00.01 ile 07.07.2022 tarihi saat:24.00’a kadar (15) gün süreyle yasaklanmıştır.” denilmişti.

Eskişehir’de geçen yıl 1 Temmuz’da izinsiz olarak ‘LGBT onur haftası’ yürüyüşü yapmak isteyen, 1’i avukat 20 kişi, polis ekiplerince gözaltına alınmıştı. (DHA)

 

Buraya Dikkat!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.