Haber Buketi

Eşitlik İçin Kadın Platformu: Seçim pazarlıklarında kadınların hayatları hedef alınıyor; 6284’e göz dikenlere, istismarı affedenlere, kadınları yok sayanlara oy yok!

Eşitlik İçin Kadın Platformu: Seçim pazarlıklarında kadınların hayatları hedef alınıyor; 6284’e göz dikenlere, istismarı affedenlere, kadınları yok sayanlara oy yok!

Eşitlik İçin Kadın Platformu (EŞİK), 6284 sayılı Ailenin Korunması ve Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesine Dair Kanun ile ilgili tartışmalara ilişkin olarak, “6284’e ve medeni haklara göz dikenlere, anayasal eşitlik ve laiklik ilkesini yok sayanlara, kadınların ve çocukların nafakasına el uzatanlara, ayrımcılık yapanlara, istismarı affedenlere, kadın cinayetlerini görmezden gelenlere, kadınları yok sayanlara oy yok” açıklamasını yaptı.

Eşitlik İçin Kadın Platformu (EŞİK), AKP ile Yeniden Refah Partisi arasındaki ittifak görüşmelerinde yeniden gündeme gelen 6284 sayılı Ailenin Korunması ve Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesine Dair Kanun’un yürürlükten kaldırılması talebine ilişkin yazılı bir açıklama yaptı.

Açıklamada, şunlar kaydedildi:

“Temelini İstanbul Sözleşmesi’nden alan 6284’ü tartışmaya açmak, kadınların hayatını tehlikeye atmak demektir”

“Cumhur İttifakı’na katılması gündemde olan HÜDA-PAR ve Yeniden Refah Partisi yetkilileri, AKP’den 6284 sayılı kadına karşı şiddetin önlenmesine yönelik Kanun’un kaldırılmasını istediklerini ve bu talebe olumlu yanıt aldıklarını söyledi. Bakan Derya Yanık ise, ‘6284 sayılı Kanun, kadına yönelik şiddetle mücadele için yaptığımız en önemli yasal düzenlemelerden biridir. Varlığının tartışmaya açılması dahi bizce kabul edilemez’ dedi. Temelini İstanbul Sözleşmesi’nden alan 6284’ü tartışmaya açmak bu ülkedeki tüm kadınların hayatını tehlikeye atmak demektir.

“Kadın cinayetlerini görmezden gelenlere kadınları yok sayanlara oy yok!” 

HÜDA-PAR ve Yeniden Refah’ın hedefindeki tek konunun 6284 olmadığını biliyoruz. Kadınların tüm hareketlerini ve sözlerini kendi belirledikleri, sınırlı ve kadın düşmanı din yorumlarına göre kontrol altına almaya çalışan bu yapılarla ittifak yapmak, sadece 6284’e değil, kadınların hayat hakkına doğrudan bir saldırıdır.

6284’e ve medeni haklara göz dikenlere, anayasal eşitlik ve laiklik ilkesini yok sayanlara, kadınların ve çocukların nafakasına el uzatanlara, ayrımcılık yapanlara, istismarı affedenlere, kadın cinayetlerini görmezden gelenlere kadınları yok sayanlara oy yok!”

esitlik icin kadin platformu secim pazarliklarinda kadinlarin hayatlari hedef aliniyor 6284e goz dikenlere istismari affedenlere kadinlari yok sayanlara oy yok 0 VRVWB3Et

İlgili Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir