Erdoğan: İlişkilerimizin gerçek potansiyelinin altından kalmasında Küba’ya yıllardır uygulanan tek taraflı yaptırımların etkisinin bulunduğu aşikardır

Erdoğan: İlişkilerimizin gerçek potansiyelinin altından kalmasında Küba’ya yıllardır uygulanan tek taraflı yaptırımların etkisinin bulunduğu aşikardır

T24 Haber Merkezi

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, Küba ile Türkiye arasındaki ilişkilere vurgu yaparak, “İlişkilerimizin gerçek potansiyelinin altından kalmasında Küba’ya yıllardır uygulanan tek taraflı yaptırımların etkisinin bulunduğu aşikardır” ifadesini kullandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, davete icabetle resmi ziyarette bulunmak için Türkiye’ye gelen Küba Devlet Başkanı Miguel Mario Diaz-Canel Bermudez ile ortak basın toplantısı düzenledi. Burada konuşan Erdoğan, şunları söyledi:

“Küba’dan Türkiye’ye Devlet Başkanı düzeyindeki son ziyaret, Devim Lideri Fidel Castro tarafından Belediye Başkanlığım döneminde İstanbul’da düzenlenen ‘Habitat Zirvesi’ vesilesiyle 1996 yılında gerçekleşmişti. 

Ben de 2015 yılında Küba’ya Türkiye’den Cumhurbaşkanlığı düzeyindeki ilk resmi ziyareti yapmıştım. Bu tarihi ziyaretin, Türkiye – Küba ilişkilerinde yeni bir dönüm noktası teşkil edeceğine inanıyorum.  İlişkilerimizin gerçek potansiyelinin altından kalmasında Küba’ya yıllardır uygulanan tek taraflı yaptırımların etkisinin bulunduğu aşikardır.

Latin Amerika ve Karayipler bölgesiyle ilişkilerimiz dış politikamızın temel sütununu oluşturuyor. Küba ile işbirliği ve dayanışmamızı artırmayı özellikle önemsiyorum. Küba’dan ülkemize yönelik üst düzey ziyaretlerin artmasından özellikle memnuniyet duyuyorum.

Devlet Başkanı ile görüşmelerimizde Türkiye-Küba ilişkilerini tüm cepheleriyle ele aldık. İşbirliğimizi kuvvetlendirmek yönünde güçlü iradeye sahip olmamızı görmek bizleri ayrıca memnun etti. Değerli dostumla ticaret hacmimizi 200 milyon dolara çıkarma kararlılığımızı teyit ettik. Enerji, turizm, inşaat, tarım, kalkınma, sağlık ve çevre gibi alanlarda mevcut işbirliğini geliştirme imkanlarını değerlendirdik.

Yaptırım zorluklarına rağmen firmalarımızın Küba’ya ilgisinin arttığını görüyoruz. Sayın Devlet Başkanı’nın İstanbul’da iş dünyamızla yapacağı temasların ziyadesiyle verimli geçeceğine inanıyorum. İstanbul ve Havana arasında haftada üç sefer düzenleyen THY, sosyal ve kültürel ilişkilerimize katkı yapıyor. İnşallah önümüzdeki dönemde Türk şirketlerinin Küba’daki yatırımları daha da artacaktır.”

Çağrı Tasarım Kampanya

Buraya Dikkat!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir