Erdoğan: Bilişim başta olmak üzere çeşitli alanlarda yeni istihdam projelerini hayata geçiriyoruz

Erdoğan: Bilişim başta olmak üzere çeşitli alanlarda yeni istihdam projelerini hayata geçiriyoruz

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, Beştepe Millet Kongre ve Kültür Merkezi’nde “1 Milyon İstihdam Projesi Kamuoyu Bilgilendirme Programı”nda konuşuyor.

Erdoğan, “Bilişim başta olmak üzere çeşitli alanlarda istihdamı artıracak yeni projeler hayata geçiriyoruz. 5 temel unsur kalkınmamızın temelini teşkil ediyor; yatırım, istihdam, üretim, ihracat, cari fazla yoluyla büyüme. Nitelikli iş gücünü artırma gayesiyle 2020 yılında başlattığımız 1 milyon yazılımcı projemiz işte bu anlayışla ortaya çıktı. Ücretsiz sunulan ve herhangi bir şart aranmayan proje portalına kayıt yaptıranlar 33 iş kolundan birini seçerek 216 eğitime dahil olabiliyor. Başlangıcından bugüne hedefini  aşarak 1 milyon 96 bin 566 kişi bu program üzerinden eğitimlerini tamamladı. Görüldüğü sebebiyle projemizi devam ettirme, önümüzdeki yıl eğitim sayısını iki katına çıkarma kararı aldık. Hazine ve Maliye Bakanlığı bünyesinde başlattığımız 1 milyon yazılımcı istihdamı projesinin kendi alanlarındaki bölümlerine 5 ayrı bakanlığımız da destek veriyor. MEB projedeki adayların ölçme ve değerlendirme sürecini yönetiyor. Bu güne kadar 20 bine yakın gencimizin değerlendirme sonuçları işverenlerle paylaşıldı. Teknolojinin durduğunuzda geri kaldığınız bir alan olduğunu unutmadan eğitim programlarımızı sürekli yeniliyoruz” ifadelerini kullandı.

“Kurumlarımızın sahip olduğu teknoloji gücünü gençlerimizi geleceğe hazırlamak için harekete geçiriyoruz” diyen Erdoğan sözlerine şöyle devam etti:

“İlmi Anadolu’ya yaygınlaştırmayı hamdolsun biz gerçekleştirdik”

“Dün yine burada gerçekleştirdiğimiz TÜBA ve TÜBİTAK bilim ödüllerinde de vurguladığım gibi teknoloji alanında yapacağımız tüm atılımların temelinde bilim vardır. Üniversitelerimizin rektörlerine, bilim ve teknoloji odaklı olmayan eğitim sisteminin çapı yakalayamayacağını tekrar hatırlatmak istiyorum. şurası çok önemli 76 üniversite ile biz hükümeti devraldık. şuanda 208 üniversitemiz var. daha önce her ilimizde üniversite yoktu ama şimdi 81 vilayetimizde üniversite var. Medeni olmak medeniyet bu. İlmi Anadolu’ya tüm annelerimizin yavrularına yaygınlaştırmayı hamdolsun biz gerçekleştirdik. 

“Bilişim sektörünün bir diğer özelliği de mekândan bağımsız çalışmaya imkân sağlamasıdır. Bugün yararlandığımız pek çok teknolojik hizmetin bize ülkenin veya dünyanın neresinden sağlandığını bilemiyoruz. Ürünlerin ve hizmetlerin gelişilmesinde de benzer bir süreç yatıyor. Dijital göçebeliğin yaygınlaştırılması, özellikle gelişmekte olan illerimizdeki gençlerin katma değeri yüksek bilgi teknolojileri alanında istihdamını kolaylaştırıyor. Biz de fırsatı değerlendirmek için yeni projeler geliştiriyoruz.

Ayrıntılar gelecek…

Çağrı Tasarım Kampanya

Buraya Dikkat!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir