Erdoğan aracı oldu kritik takas gece yarısı gerçekleşti

Erdoğan aracı oldu kritik takas gece yarısı gerçekleşti

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy ile yürüttüğü diplomasi trafiği sonucunda Rusya ve Ukrayna arasında 200 savaş esirinin mübadelesinin bugün yapıldığını açıkladı. Takasta Putin’in adamlarından Ukrayna Yüksek Şurası Milletvekili Viktor Medvedchuk’un da iade edildiği belirtildi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, New York’taki Türkevi’nde gazetecilere ABD ziyaretini değerlendirdiği söyleşide, Türkiye’nin arabuluculuğunda gerçekleşen esir mübadelesinin savaşın sonlandırılması yolunda önemli bir adım olduğunu belirterek, Rusya ve Ukrayna arasında barışın tesisine yönelik çabalarının devam ettiğini söyledi.

Esir mübadelesine imkan verdikleri için Rusya Devlet Başkanı Putin ve Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy’e teşekkür eden Erdoğan, “Bu süreçte gayret gösteren bütün arkadaşlarıma da teşekkür ediyorum” dedi.

PUTİN’İN ADAMI RUSYA’YA AZOV TABURU ÜYELERİ UKRAYNA’YA

Takasta Putin’in adamlarından Ukrayna Yüksek Şurası Milletvekili Viktor Medvedchuk’un da iade edildiği belirtildi.

Putin destekçisi Medvedchuk, savaşın çıkmasına neden olan Donetsk ve Luhansk kurulmasına yardımcı ve arabulucu olan isim olmasıyla tanınıyor.

Ayrıca mübadele anlaşmasına göre Rusya’ın elinde esir olan Azov taburu askerleri de Ukrayna’ya gönderildi. Mübadele sonrasında ilk fotoğraflar geldi.

Rusya’ya geri verilen esir askerler arasında Albaylar, subaylar ve savaş pilotlarının olduğu öğrenildi.

Ukrayna’ya ise Azov Taburu komutanı Denis Prokopenko ile Kalamar’ın yanı sıra 150 Ukrayna askeri verilirken Rusya’nın teslim aldığı esirler şöyle oldu:

2 Yarbay

1 Binbaşı

2 Yüzbaşı

3 Teğmen

4 Astsubay Kıdemli Başçavuş

10 Erbaş

30 Er

3 Donbass Rus askeri

TÜRKİYE’DE KALACAKLAR

Yapılan anlaşmaya göre beş Azak komutanı ise tam olarak serbest bırakılmadı. Ancak Türkiye’de savaşın sonuna kadar ve Türkiye Cumhuriyeti’nin “koruması” altında kalacakları konusunda anlaşmaya varıldı.

Beş üst düzey Ukraynalı komutan tam olarak serbest bırakılmamış oldu ama daha güvenli, tarafsız bir yere çekilerek savaşa tekrar girmeleri engellendi.

İşte o fotoğraflar:


NEW YORK TIMES’TAN ERDOĞAN’A ÖVGÜ

ABD merkezli New York Times (NYT) gazetesi, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Rusya-Ukrayna krizinde oynadığı rolden övgüyle söz etti.

ABD’nin önde gelen gazetelerinden New York Times’da, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Birleşmiş Milletler (BM) 77. Genel Kurul toplantılarında yaptığı konuşmayı değerlendiren bir haber yayımlandı.

Haberde, BM Genel Kurul görüşmelerinin ilk günü konuşma yapan liderler arasında en çok dikkat çeken isimlerin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Emmanuel Macron olduğuna işaret edilerek, iki liderin Rusya-Ukrayna krizinin çözümüne yönelik çabaları masaya yatırıldı.

Erdoğan ve Putin’in en son geçen hafta Özbekistan’da yaptığı görüşmeye de işaret edilen haberde, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın savaş boyunca Putin ile olan yakın ilişkisini koruyarak savaşın küresel etkilerini hafifletmeye çalıştığı, son görüşmede de Ukrayna’nın topraklarının geri verilmesi gerektiğinin de altını çizdiği ifade edildi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın BM Genel Kurulundaki konuşmasında kullandığı, “Savaşın hiçbir zaman kazananı olmayacağını düşünüyoruz, adil bir barış sürecinin ise kaybedeni olmayacaktır. Makul, adil ve uygulanabilir bir diplomatik süreç yoluyla krizden onurlu bir çıkış yoluna ihtiyacımız var.” ifadelerine yer verilen açıklamada, “Erdoğan, tahıl müzakerelerinde merkezi bir rol oynadı.” görüşüne yer verildi.

MACRON’UN TEMASLARDA YETERSİZ KALDIĞINA İŞARET EDİLDİ

Makalede, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın diplomatik çaba ve başarısına dikkat çekilirken, Macron’un aylarca Putin ile temas kurduğu ancak bir başarı elde edemediği belirtildi.

Macron, “barış konusunda rol oynayabileceğini iddia eden Batı ittifakının bir konuşmacısı” olarak nitelendirildi.

Buraya Dikkat!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.