EPDK’dan Kılıçdaroğlu’nun sözlerine ilişkin açıklama: Lisanssız elektrik yönetmeliğinin hedefi tüketicilere yansıyacak ilave maliyetleri engellemek

EPDK’dan Kılıçdaroğlu’nun sözlerine ilişkin açıklama: Lisanssız elektrik yönetmeliğinin hedefi tüketicilere yansıyacak ilave maliyetleri engellemek

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu’nca (EPDK), CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun bugünkü grup toplantısındaki “Bir baktık bir karar alınmış efendim fazla elektriği bana satacaksın ben sana para vermeyeceğim.’ Bunun adı çökme vergisidir” ifadeleri üzerine açıklama yaptı. EPDK, Kılıçdaroğlu’nun sözlerine ilişkin olarak, “Lisanssız elektrik üretimi uygulamasının, kolay yoldan para kazanma yöntemi haline getirilmesine, böylelikle gerçek tüketicilerin hakkının yenmesine de müsaade edilmeyecektir” dedi. 

EPDK’den, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun Lisanssız Elektrik Üretimi Yönetmeliği hakkındaki değerlendirmelerine ilişkin basın açıklaması yapıldı.

Açıklamada, “Sayın Kılıçdaroğlu’nun düzenlememize yönelik kullandığı ‘elektriğe çökme vergisi’ ifadesi haksız bir ithamdır ve gerçekle hiçbir ilgisi yoktur. Zira lisanssız elektrik üretim uygulamasının hedefi, tüketilen enerjinin üretilmesi yani ihtiyaç duyulan enerjinin üretilmesidir. Bunun yöntemi, kuralları bellidir ve bu yolla sağlanan fayda herhangi bir şirket, kurum ya da kuruluşa değil ‘bütün tüketicilere’ yansıtılır.” ifadeleri kullanıldı.

Enerji tüketimi olmayan bir kişinin elektrik üretimi yapabilmesinin yöntem ve kurallarının da belli olduğu belirtilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

“Kurumumuzdan lisans alan herkes dilediği kaynaktan elektrik üretimi yapabilme imkanına sahiptir. Lisanssız Elektrik Üretimi Yönetmeliği incelendiği takdirde hedefin tüketicilere yansıyacak ilave maliyetleri engellemek olduğu ve bu alanda yatırım yapanların önünü açan pek çok uygulamayı barındırdığı görülecektir. EPDK, hiçbir yatırımcının ürettiği enerjiye çökmez ya da yatırımından ötürü cezalandırmaz. Ancak lisanssız elektrik üretimi uygulamasının, kolay yoldan para kazanma yöntemi haline getirilmesine, böylelikle gerçek tüketicilerin hakkının yenmesine de müsaade edilmeyecektir. Kurum olarak düzenlememiz ile ilgili bütün muhataplarımızı bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da en doğru şekilde bilgilendirmeye devam edeceğiz.”

Kılıçdaroğlu ne demişti? 

Kılıçdaroğlu, partisinin haftalık grup toplantısında şu ifadeleri kullanmıştı:

“Tam 9 aydır milletvekillerimiz soruyor kaç hanenin elektriği kesildi diye. Tık yok cevap vermiyorlar. Niye gizliyorlar? Millet görmesin duymasın diye. Aslında suç işliyorlar. Esnafı da biliyorum hele elektrik zammından sonra biliyorum dertlerini. Avizeci şunu söylüyor avize var yakamıyorum çünkü elektrik masrafı olacak diye. Bütün bunların tamamını biliyoruz hiç endişe etmeyin. Geçen yıl 3 milyon 449 bin hanenin elektriği kesildi. Bu yıl bilmiyoruz buradan kamu görevlilerine çağrı yapıyorum milletvekillerinin sorduğu soru önergelerini ya da bilgi edinme yasasına göre istemiş oldukları bilgileri zamanında vermeyenlerin tamamı suç işliyor. Kendisini suça ortak etmeyin. Doğru dürüst oturun cevabını verin.

EPDK’ya: Bunun adı “çökme” vergisidir!

“EPKDK bir karar aldı; ‘siz güneş enerjisi yapın oradan elektrik elde edecekseniz kullanın artanı satarsınız ben de size bunun parasını öderim.’ Bir baktık bir karar alınmış efendim fazla elektriği bana satacaksın ben sana para vermeyeceğim.’ Bunun adı çökme vergisidir. Böyle bir şey olmaz. Ben bunu zorla alıyorum senden parasını vermiyorum. Eskiden buna benzer mal alırlardı vergi karşılığında burada da elektrik alıyor. Bu ancak olağanüstü koşullarda olacak bir kuraldır. Ülke savaşa girerse. Ortada savaş yok. Yatırım yapmış sen geliyorsun onun enerjisine çöküyorsun. Bu da suç. Anayasa’ya aykırı adalete hukuka devletin saygınlığına aykırı. Devlet dediğiniz kurum söz verdim mi sözünde tutar.

TIKLAYIN | Kılıçdaroğlu’ndan İmamoğlu davası hakimine: Yargı için yüz karası olmak istemiyorsan, hukukun üstünlüğüne göre karar vereceksin!

Buraya Dikkat!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.