Engelli oğlak kesilmekten kurtulup yürüteçle hayata tutundu

Engelli oğlak kesilmekten kurtulup yürüteçle hayata tutundu

Ankara’da hayvancılık yapan bir ailenin keçisi doğum yaptı. İkiz doğan yavrulardan biri engelli dünyaya geldi. Bir süre bakımı yapılan engelli oğlak kesilmesi için mezbahaya gönderildi. Bunu öğrenen hayvanseverler HAYTAP yetkililerine bildirdi.

Mezbahaya giden HAYTAP yetkilileri oğlağı sahiplendi. Gerekli bakımları yapılan oğlak, Bursa’daki Emekli Hayvanlar Çiftliği’ne götürüldü. Yürüme engelli olan oğlağın arka ayaklarına tekerlekli yürüteç takıldı. Bu sayede yürümeye başlayan oğlağa ‘Tolga’ adı verildi.

“AYAKTA DURACAK HALİ YOKTU”

HAYTAP Bursa Temsilcisi Emre Demir, “Buraya geldiğinde ayakta duracak hali yoktu. Gerekli bakımları buradaki veteriner hekimlerimiz tarafından yapıldı. Şu anda yürümeyle ilgili problemleri var. Bunun için gönüllülerimiz tarafından yürüteç yapıldı. En azından ilk haline göre çok daha mutlu yaşıyor. Eskiye göre ürkekliği daha da azaldı. Amacımız olabildiğince tüm canlıları yaşatabilmek. Yaşam herkes için çok değerli. Onu tanıdığımız için çok şanslıyız” dedi.

“BU HALİYLE BİLE KOŞMAK İSTİYOR”

Kocaeli’nde yaşayan bir gönüllü tarafından yürüteç hediye edildiğini, oğlağa da yaşamını yitiren bir başka HAYTAP gönüllüsünün ismini verdiklerini belirten Demir, şöyle devam etti:

“Kocaeli’deki bir gönüllümüz tarafından yürüteç hediye edildi. Şu anda yürütece de adapte olmaya başladı. İsmini ‘Tolga’ koyduk. Bizim için değerli birisi. Şu anda hayatta değil. Onun ismini yaşatmak için HAYTAP adına bu ismi koyduk. Şu anda Tolga burada, diğer arkadaşlarıyla beraber mutlu bir şekilde yaşayabiliyor. Ne mutlu bize. Tedavileri sürüyor. Bütün bakımları yapılıyor. Önünde uzun bir yol var. Zamanla, düzgün bir beslenmeyle, arkadaşlarımızın bakımıyla çok daha iyi olacağına inanıyorum. Yaşaması için umut var. Bu haliyle bile koşmak istiyor. Bu bizler için gerçekten çok önemli.” (DHA)

Buraya Dikkat!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir