Emine Erdoğan: Hangi kıtadan bir ah yükselse oraya koşma gönüllülüğü gösteren ülkemiz, insani yardım konusunda öncüdür

Emine Erdoğan: Hangi kıtadan bir ah yükselse oraya koşma gönüllülüğü gösteren ülkemiz, insani yardım konusunda öncüdür

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından Koruyucu Aile Günü etkinlikleri çerçevesinde Ankara’da düzenlenen programda konuşan Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan‘ın eşi Emine Erdoğan, “Türkiye’nin dünyada iyilikle anıldığını söyleyen Erdoğan, “Bildiğiniz gibi, hangi kıtadan bir ah yükselse oraya koşma gönüllülüğü gösteren ülkemiz, insani yardım konusunda öncüdür. Bu kuvveti, kökleri geçmişe ve sağlam bir imana dayanan merhamet tecrübesinden alıyoruz. Bugün dünyanın en cömert ülkesi olarak anılıyoruz” dedi.

Emine Erdoğan yaptığı konuşmada, bu sene ilki gerçekleştirilen Koruyucu Aile Günü Şenliklerine katılarak, “Koruyucu ailelerin kanatları altındaki çocuklarımızın sayısının, 8 bin 723’e yükseldiğini söylemekten büyük mutluluk duyuyorum. 2002’de sadece 515 olan koruyucu aile sayımız, bugün 7 bin 212” ifadelerini kullandı. Emine Erdoğan’ın konuşmasından satır başları şöyle:

“2002’de sadece 515 olan koruyucu aile sayımız, bugün 7 bin 212”

“On yıl önce başlattığımız Gönül Elçileri Projemizle, tertemiz niyetler ve bin bir emekle, manzarası insaniyet olan güzel bir yola çıkmıştık. Gönüllülük, bizi biz yapan en değerli toplumsal kodlarımızdan biridir. Biz de istedik ki, bu dayanışma örneği dalga dalga büyüsün. Projemizin odaklarından biri, koruyucu aile yanındaki çocuklarımızın sayısını artırmaktı. Koruyucu ailelerin kanatları altındaki çocuklarımızın sayısının, 8 bin 723’e yükseldiğini söylemekten büyük mutluluk duyuyorum.

2002’de sadece 515 olan koruyucu aile sayımız, bugün 7 bin 212. Biliyorsunuz covid-19 salgınının hayatın her alanında son derece olumsuz etkileri oldu. Buna rağmen, 2021 yılında, bin 213 koruyucu aile yanına bin 462 çocuğumuz yerleştirildi. Şunu da büyük bir gururla söylemek isterim; koruyucu aile yanında 948 engelli çocuğumuz ilgiye, sevgiye ve şefkate mazhar oluyor. Bu evlatlarımızdan 41’inin ağır engel durumu var. Allah, yeryüzünün meleği saydığımız tüm koruyucu anne ve babalarımızdan razı olsun. Sayenizde, vicdanın, bir insanın varabileceği en yüksek mertebe olduğuna inancımız kuvvetleniyor.

“Çocuklar, ailelerin yanına yerleştikten sonra dahi, devletimiz üzerlerinden elini çekmiyor”

Farklı hizmet modelleriyle çocukların bakımlarının sağlandığını söyleyen Erdoğan, “Sosyal ve Ekonomik Destek Hizmetiyle, 147 bin evladımız, ailelerinin yanında destekleniyor. Bunun yanında, 18 bin 584 çocuğumuz evlat edinme hizmetinden yararlandırıldı. Koruyucu ailelerimiz için de türlü sosyal ve ekonomik destekler sunuluyor. Bakım, eğitim ve yetiştirilme harcamaları için aylık ücret ödeniyor. Bu ücret, engelli çocuklarımız için yüzde 50 artırılıyor.

Her öğretim yılı başında eğitim masrafları için, yılda iki kez de kıyafet ihtiyacı için ödemeler yapılıyor. Çocuklarımızın sağlık harcamaları ise Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu kapsamında karşılanıyor. Koruyucu ailelerden sosyal güvencesi olamayan bir kişiye, eğer isterse, asgari ücret tutarı üzerinden Sosyal Güvenlik Kurumu kapsamında sigortası yaptırılıyor. Koruyucu ailelerimize ve çocuklara yönelik psiko-sosyal destek çalışmalarımız titizlikle yürütülüyor. Yani, çocuklar, ailelerin yanına yerleştikten sonra dahi, devletimiz üzerlerinden elini çekmiyor.

“Bugün dünyanın en cömert ülkesi olarak anılıyoruz”

Bildiğiniz gibi, hangi kıtadan bir ah yükselse oraya koşma gönüllülüğü gösteren ülkemiz, insani yardım konusunda öncüdür. Bu kuvveti, kökleri geçmişe ve sağlam bir imana dayanan merhamet tecrübesinden alıyoruz. Bugün dünyanın en cömert ülkesi olarak anılıyoruz. Çünkü şefkati, Darüşşafaka, Darülaceze gibi çatıların altında kurumsallaştırabildik.

Dünyayı, dostluk, kardeşlik, komşuluk, yardımlaşma, dayanışma gibi eşsiz faziletlerin pencerelerinden seyrettik. İşte, koruyucu aile hizmet modelimiz de bu anlayışın, insanın insana emanet olduğu bilincinin bir tezahürüdür. Kuşu ölen bir çocuğa taziyeye giden Peygamberimizin sünnetinden anlıyoruz ki, çocukların yüzünde tebessüm çiçekleri açtırmak ödüllerin en büyüğüdür. İyi muamele ettiğiniz bu çocuklarımızla dolu evleriniz ‘en hayırlı ev’ olarak müjdelenmiştir. Her birinize, bize böyle büyük bir insanlık örneği sunduğunuz için şükranlarımı sunuyorum”  (İHA)

Buraya Dikkat!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.