Haber Buketi

Emekli ve memura 3’lü rekor zam

Emekli ve memura 3’lü rekor zam

Online İSG Eğitimi

Emekli ve memura ek zam ile Temmuz maaşları belirlenecek. TÜİK’in 3 Temmuz 2023’te Haziran ayı enflasyon rakamlarını duyurmasının ardından refah payı hariç emekli zammı ve memur maaş zammı kesinleşecek. Bu aşamadan sonra Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın yürüttüğü düzenlemeler devreye girecek. Emekliye zam düzenlemesi ne kadar olacak? Meslek memur memur maaşları kaç lira olacak?

EMEKLİ VE MEMURA YENİ MÜJDELER

En düşük emekli maaşı 7.500 liraya, emekli bayram ikramiyesini 2.000 liraya çıkarıldı. Malatya’da halka hitap ederken bu zamları değerlendiren Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Bu rakamı daha yukarıya çıkarmanın hesabı içindeyiz” diyerek emekli bayram ikramiyelerin yeniden düzenlenebileceğini söyledi. En düşük emekli maaşı da Temmuz döneminde yeniden artacak. Ayrıca Erdoğan, “Kamu işçilerimizin maaşını 21 bin lira seviyesine çıkardık. Memurlarımızın en düşük maaşını da Temmuz’da 22 bine yükseltme sözü verdik” açıklamasında bulundu.

MEMUR ZAMMI NASIL ARTACAK?

Enflasyon farkı + Toplu sözleşme zammı, refah payı, seyyanen artış ve memur kira yardımıyla artması hesaplanıyor. Emekli maaşları için artışta da en düşük emekli maaşı yükselecek, altı aylık enflasyon oranı ile temmuz zammı ve refah payı eklenmesiyle gerçekleştirilecem.

TEMMUZ ZAMMININ ŞİFRELERİ

Enflasyon farkı ve refah payı ile maaşlar belirlenerek alım gücü yükseltilecek. Maaşlara vergi düzenlemesi yapılarak çalışanların gelirleri artırılacak. Kamu işçisine verilen zam oranı enflasyon rakamlarının yanında önemli bir referans olacak. Büyümeden taviz vermeden enflasyonu baskılayıcı tedbirler alınacak ve artan alım gücü korunacak. Sosyal devlet anlayışını güçlendiren yasal düzenlemeler yapılacak. Küçük işletmeler için yüzde 50 Devlet Teşvikli Yemek Kartı

Emeklilere zam düzenlemesi için de kademeli zam masaya geldi. Temmuz döneminde altı aylık enflasyon oranına ilavete refah payı ile yeni maaşlar belirlenecek. Burada daha düşük maaşlere daha yüksek zam oranı verilecek, yüksek maaş alanın kaybı olmayacak.

Emekli bayram ikramiyesinin de 2 bin 500-3 bin bandına yükseltilmesi bekleniyor. Maaş bağlanma işlemleri henüz tamamlanmayan EYT’lilerin hak kaybı olmayacak. Bu tutar işlemlerinin tamamlanmasının ardından hesaplarına yatacak.

VERGİ DİLİMLERİ ÇALIŞMASI YAPILIYOR

Temmuz ayında asgari ücrete zam yapılamasının yanında tüm çalışanları ilgilendiren düzenleme geliyor. Burada çalışanların maaşlarına vergi ayarı yapılarak alım gücünün artırılması hedeflenecek. Yeni düzenleme ile beraber ücretler üzerindeki vergiler yeniden belirlenerek çalışanların gelirlerini artırıcı uygulamalar hayata geçirilecek. Burada işçi tarafını temsilen TÜRK-İŞ ve işveren tarafını temsilen TİSK’in görüşleri alınarak taslak çalışmalar yapılıyor.

EN DÜŞÜK MEMUR MAAŞI NET 22 BİN TL OLACAK

Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın Ocak ayı maaş genelgesine göre 11 bin 848 TL alan evli ve 2 çocuklu bir memurun en düşük maaşı net 22 bin TL düzeyine yükselecek. 7 bin 901 TL alan memur emeklisi maaşı da aynı oranda yükselirse bu rakam 14 bin 671 TL olacak. Kamu işçisine yapılan yüzde 45’lik zam oranı burada tüm memur maaşları için bir referans olacak.

MEMURA KİRA YARDIMI YAPILACAK

Memurun rahat nefes alması için 28 Mayıs seçimlerinden hemen sonra yapılacak düzenlemeyle metropollerde yaşayanlara Doğu ve Güneydoğu Anadolu’da görev yapan memura benzer şekilde ödemeler yapılacak. Memura büyükşehir tazminatı ödenecek. Memurun görev yaptığı il ve ilçeye göre kira yardımları yapılacak. Öğretmen, polis gibi meslek grupları için özel lojman olanağı tanınacak

6 AYLIK ENFLASYON RAKAMLARI NE OLACAK?

6 aylık enflasyon rakamları Mayıs ve Haziran ayı verileri sonrası kesinlik kazanacak. 6 aylık enflasyon rakamları sonrası emekli ve memur zammı Temmuz ayında refah payı hariç belli olacak.Memur ve memur emeklisi yüzde 6 toplu sözleşme zammına ilaveten enflasyon farkı alacak. SSK ve Bağ-Kur emeklisi de 6 aylık enflasyon oranı kadar zam alacak. Bu rakamlar refah payı ve seyyanen artışlar hariç ham zam oranları olacak.

KIDEM TAZMİNATI TAVANI NE KADAR OLACAK?

Ocak-Temmuz 2023 döneminde kıdem tazminatı tavanı 19.982,83 TL oldu. Kıdem tazminatı tavanının yüzde 45 memur zammı hesabına göre Temmuz’da 28.975,10 TL, yüzde 50 zam hesabına göre 29.974,24 olması bekleniyor.

AĞUSTOS AYI MEMURLARIN TOPLU SÖZLEŞMESİ VAR

Ağustos ayında kamu çalışanlarını ve emeklilerini ilgilendiren toplu sözleşme görüşmeleri yapılacak. Bu görüşmelerde 2024 ve 2025 yıllarının 4 ayrı zam oranı belirlenecek. Buradaki görüşmelerde masaya gelecek olan oranlardan birisi de kamu işçilerine yapılan zam oranı olacak. Kamu işçileri için imzalanan 2023 Toplu İş Sözleşmesi çerçevesi burada belirleyici olacak etmenler arasında yer alıyor.

İlgili Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir