Türk Tabipler Birliği: Normalleşme adımları yeni bir dalganın tekrarını getirir

Sağlık Bakanlığı, Türkiye’nin COVID-19 hasta tablosunu açıkladı. 20 Şubat Cumartesi gününün verilerine göre 118 bin 911 testin daha yapılmasıyla toplam test sayısı 32 milyon 217 bin 77’ye ulaştı.

Bugün semptom gösteren 635 hastayla birlikte 7 bin 857 yeni vaka tespit edildi, toplam vaka sayısı 2 milyon 631 bin 876’ya çıktı. Can kaybı da 80 artarak 27 bin 983’e yükseldi.

Aşağıdaki grafikte görüleceği gibi, Türkiye’nin hasta sayısı inatla düşmüyor.  Üstelik, hasta sayısının artmamasının nedeni de yeterli test yapılmaması:

“Tedbirleri azaltmak bir yana artırmak gerektiğini belirten HASUDER Yöneticisi Prof. Dr. Sarp Üner, testlerde pozitiflik oranının bir ayda yüzde 3,2’den yüzde 6,2’ye yani iki katına çıktığını söyledi. Aşılamada henüz bağışıklık süresinin tamamlanmadığını belirten Türk Tabipleri Birliği (TTB) Genel Sekreteri Vedat Bulut da “TTB olarak 14-28 gün tam kapanma gerektiğini düşünüyoruz. Bu süreçte ekonomik sosyal destek verilmeli, toplumun yüzde 70 oranında bağışıklık kazanması için aşılama hızla tamamlanmalı” dedi.

Türk Tabipler Birliği:  3cü Dalga vurabilir

Türk Tabipleri Birliği (TTB), Sağlık Bakanlığı’nın illerdeki vaka sayısı ve aşılama oranına göre atacağı normalleşme adımlarına ilişkin uyarıda bulundu. TTB’den yapılan açıklamada, “Her gün 100’e yakın insanımızı yitirdiğimiz bir süreçte ‘normalleşme’ adımlarının atılması yeni bir dalganın tekrarını getirir” denildi.

Geçen hafta kabine toplantısında alınan karara göre, 1 Mart’tan itibaren il bazlı olarak yeni tip Koronavirüs (Covid-19) salgınına karşı normalleşme adımları atılacak. Sağlık Bakanlığı, bu kapsamda illerdeki vaka sayısı ve aşılama oranına dair risk derecelerini açıkladı.

TTB, söz konusu risk haritasına ilişkin açıklama yaparken, şu ifadeleri kullandı:

“Toplumsal bağışıklık için yeterli aşılamanın yapılmadığı, salgının henüz kontrol altına alınmadığı, mutant varyantların yayıldığı ve COVID-19 nedeniyle her gün 100’e yakın insanımızı yitirdiğimiz bir süreçte ‘normalleşme’ adımlarının atılması yeni bir dalganın tekrarını getirir.

“Salgının yükü sadece belli bir kesime yüklenilmemelidir. Toplumsal düzeyde bulaşıcılığı önleyecek tedbirler alınırken sosyal devlet olanakları toplum yararına kullanılmalıdır.”

Erdoğan NİYE normalleşmede acele ediyor?

Küçük esnafın nabzını tutan “Türkiye Geleneksel Kanalın Nabzı: REM Esnaf Barometresi”nin Ocak 2021 sonuçları, özellikle salgındaki ikinci dalga nedeniyle artan kısıtlamalarla büyük sorunlar yaşayan bu kesimin güncel endişelerini çarpıcı şekilde gösterdi.

Bu açıdan en dikkat çekici sonuç, esnafın özellikle ekonomik desteklerle ilgili düşüncelerinde ortaya çıktı. Buna göre esnafın yüzde 75’i salgın kapsamında alınan ekonomik önlemleri “yetersiz” ve “kesinlikle yetersiz” buluyor. “Kesinlikle yetersiz” bulanların oranı yüzde 32. Buna karşın yüzde 10’u “yeterli”, yüzde 2’si “kesinlikle yeterli” diyor. Rapora göre bu anket döneminde esnaf yeni destek paketleri beklediği yönünde görüş bildirdi.

Erdoğan, bütçeyi Covid-19 mağdurlarını doyurmak yerine mega-projelerde kullanmak istiyor.  Ayrıca, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın Nisan sonunda 105 milyon doz aşıya kavuşacağımız müjdesine de bel bağlamış olabilir.  Eğer Mayıs ortasında sürü bağışıklığına erişeceksek, bir-iki ay vaka sayılarında artışa göz yumularak ekonomik sıkıntılar azaltılabilir.

Sorun şu:  Aşılar gecikir, ya da dirençli varyantlar ortaya çıkarsa, yaz sezonunu  tamamen kaybederiz.

FÖŞ anlattı:  Üçüncü Dalga ve İşsizlik Ekonominin Belini Büküyor

Normalleşmenin bedeli yüzde 10-15 zam

Ruşen Çakır: Ve iktidar gemisi gidemiyor

BBC İzleme Servisi: ‘Türkiye’nin ekonomik sıkıntıları arttıkça Erdoğan kültür savaşını şiddetlendiriyor’

haberbuketi

İlkeli ve tarafsız habercilik anlayışıyla gerçek gündemi paylaşmak için tüm gücümüzle çalışacağız.

Türkiye'nin gerçek gündemini bizimle takip edin.

Diğer Yayınları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

1 + 5 =