Piyasalarda gözler Powell’ın açıklamaları ve Hazine ihalelerinde

Dolar/TL 7 civarında dalgalı: ABD tahvil getirisi, Hazine ihaleleri ve rezerv tartışmaları izleniyor

CHP’nin sorduğu sorulara savunmasını Albayrak’ın politikalarına destek vererek yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan rezerv tartışmalarını yeniden gündeme tüm yoğunluğuyla taşımış oldu. Dolar/TL de bir yandan Cumhurbaşkanı’nın eski dönem politikalarına yeniden destek vermesinin, bir yandan da artan ABD tahvil faizlerinin etkisinde kalarak 7.00’ın üzerinde seyrediyor.  Gelişmekte olan ülke para birimleri genelinde dün yaşanan değer kayıplarından TL de payını alarak gün içindeki gelişmelere göre sakin şimdilik.

Bugün öne çıkan Türkiye’de Hazine’nin kuponsuz ve 6 yıl vadeli TÜFE’ye endeksli tahvillerin yeniden ihraçları, ABD tahvil faizlerinin yükseliş temposu, petrol fiyatlarındaki artış ve gece geç saatlerde Fed Başkanı Powell’ın konuşması.  Siyasi partilerin Meclis grup toplantılarında yapılacak atışmalar da kenarda gündem oluşturmaya devam ediyor.

Dolar endeksi ise değer kaybetmeye devam ederek son bir buçık ayın diplerinde.  Bu açıdan Powell’ın ABD enflasyonu ile ilgili beklentilerini açıklaması önemli; hem emtia fiyatlarındaki artış hem de dolar endeksindeki düşüş üzerinde etkili olabilir.  Powell, Yellen ve IMF ABD’de enflasyon artışının bir süre izleneceğini ve hemen tepki verilmeyeceğini vurguluyorlar son zamanlarda.

Kasım ayı başında 570 seviyesinde olan Türkiye’nin 5 yıl vadeli CDS‘leri, 29o civarında işlşem görüyor ve 300 puanın altına yerleştiğini gösteriyor.

haberbuketi

İlkeli ve tarafsız habercilik anlayışıyla gerçek gündemi paylaşmak için tüm gücümüzle çalışacağız.

Türkiye'nin gerçek gündemini bizimle takip edin.

Diğer Yayınları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

3 × two =