Niğde’de büyük patates krizi!

Türkiye’nin en çok üretiminin yapıldığı Niğde ve Nevşehir, Aksaray, Konya’da patates için kritik süreç başladı. Acil önlem alınmazsa patates depoda çürüyecek. Bazı depolarda patateslerin çillenmeye başladığı açıklandı.

1 LİRAYA MAL OLAN PATATES 60 KURUŞA BİLE SATILAMADI

Bu yıl patates üreticilerinin 1 liraya mal ettiği patatesi 60 kuruşa bile satamadı. Sadece Niğde ve Nevşehir’de 500 bin tona yakın patatesin depolarda alıcı bekliyor. Mart ayına kadar depolardaki patates satılmazsa depolarda çürüyecek. Üreteci ise mağduriyet yaşayacak.

ÇİMLENME BAŞLADI

Bazı depolarda çillenme başladığını belirten üreticiler patatesin kısa bir süre daha muhafaza edilebileceğine dikkat çekti. Öte yandan bazı köylerde patatesler hayvan yemi olarak tüketilmeye başladı.

“30 YILDIR BÖYLE BİR DURUMLA KARŞILAŞMADIK”

Çiftlik ilçesi ile merkeze bağlı Gölcük Edikli, Orhanlı, Konaklı, Kiledere, Alay, İnli, Bozköy, Azatlı, Divarlı, Ovalıbağ, Aktaş, Bağlama kasabaları ve Hasaköy, Tırhan, Ağçaşar, Hüyük, Kula köyleri başta olmak üzere Misli ve Melendiz ovasında üretilen ürünler depoda kaldı.

Patates üreticileri, “Biz 30 yıldır böyle bir durum yaşamadık. Üret dediler ürettik, maliyetine satamadık. Ürün elimizde kaldı. Çürümeye az kaldı. Bir an önce iktidar sesimizi duyup bize yardımcı olsun” dediler.

haberbuketi

İlkeli ve tarafsız habercilik anlayışıyla gerçek gündemi paylaşmak için tüm gücümüzle çalışacağız.

Türkiye'nin gerçek gündemini bizimle takip edin.

Diğer Yayınları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir