Haber Buketi

Dünya’nın ilk hayvanı bulunmuş olabilir

Dünya’nın ilk hayvanı bulunmuş olabilir

Online İSG Eğitimi

Araştırmacılar, 700 milyon önce ortaya çıkan canlının dünyanın ilk hayvanı olabileceğini ortaya koydu.

Independent Türkçe’nin haberine göre, hakemli bilimsel dergi Nature’da yayımlanan yeni araştırmaya göre, tarak denizanası karmaşık bir sinir sistemine sahip olmasına rağmen “ilklik” unvanını kazanabilir. Bilimsel adı Ctenophora olan ve esasen denizanalarıyla sadece uzaktan akraba bu canlı grubuna dünya genelindeki sularda rastlanabilir.

ABD’deki Kaliforniya Üniversitesi’nden moleküler biyolog Daniel Rokhsar, “Tüm hayvanların en yakın ortak atası muhtemelen 600 veya 700 milyon yıl önce yaşadı. Yumuşak vücutlu hayvanlar oldukları ve doğrudan bir fosil kaydı bırakmadıkları için neye benzediklerini bilmek zor” ifadelerini kullandı.

Önceki analizler, taraklı denizanalarının ilk olduğunu göstermişti

Önceki analizler yalnızca gen dizilerine odaklanmış ve çelişkili sonuçlar vermişti. Bazı diziler, Dünya’da önce süngerlerin ortaya çıktığını, diğerleriyse taraklı denizanalarının ilk olduğunu göstermişti.

Yeni araştırmada ise, bu canlıların genetik molekülleri (kromozomlar) üzerindeki gen dizilerinin düzenleniş biçimleri karşılaştırıldı. Çalışmada, tarak denizanalarının yanı sıra iki deniz süngeri, iki tek hücreli hayvan (koanoflagellatlar ve amip) ve daha modern sayılan diğer hayvanlar yer aldı.

Tüm hayvanlarda aynı kromozom içindeki gen dizilerinin bağlanma şekli belirgin bir modele uygundu. Süngerler ve daha modern hayvanların tümü, nadir görülen bir kromozom füzyonu ve yeniden düzenleme süreci sonucunda ortaya çıkan özellikleri taşıyordu. Ancak bu özellikler, genomları diğer tek hücreli hayvanlara benzeyen taraklı denizanasında yoktu.Ekip, buradan hareketle büyük olasılıkla önce taraklı denizanalarının, ardından da süngerlerin ortaya çıktığı sonucuna vardı.

“Parmak izleri, yüz milyonlarca yıl sonra hayvanların genomlarında hala mevcuttur”

Araştırmanın ortak yazarlarından ve Viyana Üniversitesi’nden biyoinformatikçi Darrin Schultz, “Bu eski evrimsel olayın parmak izleri, yüz milyonlarca yıl sonra hayvanların genomlarında halen mevcut. Bu araştırma bize hayvanları neyin hayvan yaptığını anlamamız için bağlam sağlıyor. Çevrelerini nasıl algıladıkları, nasıl yedikleri ve nasıl hareket ettikleri gibi hepimizin paylaştığı temel işlevleri anlamamızı sağlayacak” diye konuştu.

İlgili Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir