ABD Dışişleri: İran’ın nükleer anlaşma koşullarından uzaklaşacak adımlarından endişeliyiz

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ned Price,  günlük basın brifinginde ABD’nin, İran’la nükleer anlaşma konusundaki yaklaşımını değerlendirdi.

Price, İran’la nükleer anlaşma konusunda P5+1 çatısı altında görüşmelere hazır olduklarını bir kez daha dile getirerek Tahran’ın anlaşma koşullarına dönmesinin belirleyici konu olduğuna dikkat çekti.

ABD’nin, İran’ın ‘gerekirse yüzde 60’a kadar uranyum zenginleştirebiliriz’ şeklindeki açıklamasına tepkisi sorulan Price, “İran’ın Kapsamlı Ortak Eylem Planı nükleer anlaşma koşullarından uzaklaşacak adımlarından endişeliyiz” değerlendirmesini yaptı.

‘Erbil’deki roketli saldırının soruşturması sürüyor’

Price, Erbil’deki son roket saldırılarına ilişkin, “Saldırılardan dolayı öfkeliyiz ancak faillerin kimler olduğuna yönelik soruşturmamız henüz tamamlanmadı. Daha önce de belirttiğimiz gibi (İran’ın) vekil unsurlarının Amerikalıları hedef alan saldırılarından İran’ı sorumlu tutacağız” dedi.

Sözcü, saldırıların İran’ı işaret edip etmediğine ilişkin ısrarlı sorulara rağmen İran’ı doğrudan hedef gösterecek ifadeler kullanmaktan kaçındı.

haberbuketi

İlkeli ve tarafsız habercilik anlayışıyla gerçek gündemi paylaşmak için tüm gücümüzle çalışacağız.

Türkiye'nin gerçek gündemini bizimle takip edin.

Diğer Yayınları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

four + six =