AB, Çin ile imzaladığı yatırım sözleşmesının onay sürecini askıya aldı

Avrupa Birliği (AB), Çin’le imzalamış olduğu yatırım sözleşmesının Avrupa Parlamentosu’nda (AP) onaylanması girişimini askıya aldı. Geçen aralık ayında imzalanan sözleşmenın onay aşamasında durdurulmasının ardında Brüksel ile Pekin arasındaki gerilimin yattığı belirtildi.

Avrupa Komisyonu Başkan Yardımcısı Valdis Dombrovskis yaptığı açıklamada, “AB’nin Çin’e yönelik yaptırımları ve Çin’in AB üye devletlerine ve AP milletvekillerine karşı yaptırımlarının bulunduğu bugünkü ortamda bu sözleşmenın onaylanmasına olanak sağlayan bir durumun söz konusu olmadığını” bildirdi.

Euoronews’in haberine göre; “AB ile Çin arasındaki ilişkilerin kapsamını gözardı edemeyiz” diyen Dombrovskis “Her durumda sözleşmenın altında yatan sebepler hâlâ geçerli. Çin’le ilişkilerde hep bir asimetri var ve bu sözleşme bu asimetrinin çözülmesi için bize yardımcı olabilir” ifadelerini kullandı.

AB-Çin arasında karşılıklı yaptırımlar

AB mart ayında 30 yıldan bu yana ilk kez Çin’e yönelik yaptırım kararı almış, Batılı müttefikleriyle ortak bir tutum belirleyerek ülkenin Uygur Tüklerine yönelik insan hakkı ihlallerine sebep olan politikalarına karşılık olarak dört Çinli yetkili ve bir kurumu hedef alan yaptırımları hayat geçirmişti.

Çin de bu gelişmeye ani ve sert bir yanıtla karşılık vermiş, aralarında beş AP milletvekilinin de bulunduğu on kişiye ve dört kuruma yönelik yaptırım kararı alındığını açıklamıştı.

Sözleşme; pazar erişimi, rekabet kolaylığı ve yatırım fırsatlarını kapsıyordu

AB, CAI olarak bilinen sözleşmenın Çin pazarına erişimdeki dengesizliği düzeltmeye yardımcı olacağını planlıyordu. Ayrıca, ülkede faaliyet gösteren şirketlere eşit düzeyde rekabet edebilmelerini sağlayarak Çin’deki Avrupalı şirketler için yeni yatırım fırsatları yaratacağını umuyordu.

Yürürlüğe girmesi için Avrupa Parlamentosu’nun sözleşmeyı onaylanması gerekiyordu. Özellikle Çin’in Uygur politikası nedeniyle bu süreci zor geçirmesi bekleniyordu.

Avrupa Birliği ve Çin arasında yatırım sözleşmesı imzalandı

haberbuketi

İlkeli ve tarafsız habercilik anlayışıyla gerçek gündemi paylaşmak için tüm gücümüzle çalışacağız.

Türkiye'nin gerçek gündemini bizimle takip edin.

View All Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir