Dolarizasyon yüzde 72 ile tarihi seviyelerde

Dolarizasyon yüzde 72 ile tarihi seviyelerde

Türkler’in bankadaki parasının yüzde 72’si ya dolar ya da dolara endeksli.

10haber’in aktardığı habere göre, TCMB verilerine göre 2022 yılında yurt içi yerleşiklere ait yabancı para mevduat hacminde 26.7 milyar dolara ulaşan bir çözülme görülüyor. Ancak bu çözülmenin 12.4 milyar doları döviz ve altın fiyatlarındaki değişimden yani parite etkisinden kaynaklanıyor.

Dolayısıyla parite etkisinden arındırıldığında, yerlilerin döviz mevduat hacminde 2021 sonundan 30 Eylül’e kadar geçen 9 aylık sürede 14.2 milyar dolar düşüş hesaplanıyor.

Bu düşüş döviz mevduatın toplam mevduat içindeki payına da yansıyor. Sene başında yüzde 60.43 olan dolarizasyon oranı 30 Eylül itibarıyla yüzde 51.86’ya gerilemiş durumda. Bu verilere dayanarak dolarizasyonunun durduğunu belirtmek mümkün görünüyor.

‘Liralaşma’dan fazla dolarlaşma getirdi

Ancak bu süreçte KKM kapsamındaki mevduat büyüklüğünün 1.4 trilyon lirayı aştığı ve hesaplamalara göre kura endekslenen anapara miktarının 84 milyar doları bulduğu göz önüne alındığında ‘liralaşma’nın daha fazla dolarlaşma getirdiğini söylemek mümkün.

Döviz ve dövize endeksli kur korumalı hesaplar dolarizasyon yüzde 72 ile tarihi zirve seviyelere ulaşmış durumda. Merkez Bankası verileri göre yerlilere ait toplam döviz mevduat hacmi 30 Eylül itibarıyla 210.3 milyar dolar oldu. Yılın 9 ayında hanehalkı yani gerçek kişilerin döviz mevduatları 19.2 milyar dolar azalarak 147 milyar dolardan 127.7 milyar dolara geriledi.

Parite etkisinden arındırılmış düşüş 12.1 milyar dolar olarak hesaplandı. Şirketlerin yani tüzel kişilerin döviz mevduatları ise dokuz ayda 90 milyar dolardan 82.6 milyar dolara geriledi. Parite etkisinden arındırılmış fark 2.1 milyar dolar oldu. Şirketlerin dolar hesapları 49.4 milyar dolardan 47.2 milyar dolara geriledi. Euro hesapları ise parite etkisi dışarda tutulduğunda 470 milyon Euro’luk sınırlı bir artışla 32.8 milyar Euro’ya ulaştı.

Çağrı Tasarım Kampanya

Buraya Dikkat!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir