Diyarbakır’da polis kurşunuyla ölen Recep Hantaş davasında gerekçeli karar açıklandı: Hangi polisin silahı ile öldürüldüğü tespit edilemedi

Diyarbakır’da polis kurşunuyla ölen Recep Hantaş davasında gerekçeli karar açıklandı: Hangi polisin silahı ile öldürüldüğü tespit edilemedi

Diyarbakır’ın Yenişehir ilçesinde 14 Nisan 2019 tarihinde katı atık toplarken polis tarafından silahla vurularak öldürülen 20 yaşındaki Recep Hantaş davasında yargılanan polis memuru Kazım Bozkurt’a verilen beraatın gerekçeli kararı açıklandı. Kararda Hantaş’ın “hangi polisin silahından çıkan mermiyle öldürüldüğünün bilinmediğini, olayda kullanılan silahın tespit edilemediğini, Hantaş’ın koşarken düşme ihtimali düşünüldüğünde, yerden seken mermi ile de öldürülmüş olabileceği” belirtildi.

Diyarbakır’ın Yenişehir ilçesine bağlı Şehitlik Mahallesi’nde bulunan Sümerpark’ta 14 Nisan 2019 tarihinde katı atık toplarken polis tarafından silahla vurularak öldürülen 20 yaşındaki Recep Hantaş cinayetinden yargılanan polis Kazım Bozkurt’a verilen beraatın gerekçeli kararı açıklandı. 21 Haziran’da görülen karar duruşmasında, “Olası kastla öldürmek” suçundan yargılanan polis Bozkurt’a verilen beraat kararıyla birlikte olay yerindeki polisler hakkında da suç duyurusunda bulunmayan Diyarbakır 4’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’nin gerekçeli kararında, Hantaş’ın öldürülmesinde başka şüphelilere işaret edilmedi.

Kimin vurduğu belli değil

Beraat kararının gerekçesinde, Adli Bilişim İhtisas Dairesi Ses ve Görüntü İnceleme Şubesi Raporu’na işaret edildi ve “5 Nolu polis olarak kodlanan Bozkurt’un  aktulün sağ arka tarafından nişan alır pozisyonda olduğunu, fakat maktulün vurulduğu anı net gösteren görüntü karesi olmaması nedeniyle, maktulün Kazım B. tarafından vurulup vurulmadığının tespit edilmediği” belirtildi.

Kurşun hangi şüpheliye ait bilinmiyor

Mezopotamya Haber Ajansı’nda yer alan habere göre, Ulusal Kriminal Büro’nun “polis Bozkurt ile aynı anda ateş eden Ergin K.’nin atışlarından iki saniye sonra Hantaş’ın yere düştüğü” şeklindeki raporuna vurgu yapılan gerekçeli kararda, söz konusu raporlar ile olay yeri keşif, otopsi, olay yeri inceleme raporları ile tanık ve sanık beyanlarını fail Bozkurt lehine değerlendirdi.

Olay yeri keşif raporunun  Hantaş’ın ölümüne sebep olan merminin yerden seken bir merminin de olabileceği belirtilen gerekçeli kararda, Hantaş’a isabet eden merminin hangi şüpheliye ait silahtan atıldığının tespitinin yapılmasının zor olduğu belirtildi ve savcının verdiği esas hakkındaki mütalaası hatırlatıldı.

Gerekçeli kararda, tüm deliller birlikte değerlendirildiğinde Hantaş’ın hangi polisin silahından çıkan mermiyle öldürüldüğünün bilinmediğini, olayda kullanılan silahın tespit edilemediğini, Hantaş’ın koşarken düşme ihtimali düşünüldüğünde, yerden seken mermi ile de öldürülmüş olabileceğini değerlendirdi.

Kararda, duruşmada tartışılan ve vicdani kanaatle serbestçe takdir edilen deliller, tüm dosya kapsamıyla birlikte değerlendirildiğinde yargılama neticesinde sanık hakkındaki isnadın şüphe derecesinde kaldığı, mevcut delillerin kesin kanaat oluşturacak nitelikte olmadığı, diğer deliller ile desteklenmediği, sanığın savunmasının aksine üzerine isnat edilen suçu işlediğine dair mahkumiyetine yeterli, her türlü şüpheden uzak, kesin ve inandırıcı bir delil bulunmadığı vicdani kanaatine varıldığı ve sanık hakkında beraat hükmü kurulduğu ifade edildi. 

Mahkeme, verilen beraat kararının gerekçesini açıklarken, olay yerindeki diğer polisler hakkında neden suç duyurusunda bulunmadığına dair değerlendirmede bulunmadı.

 

Buraya Dikkat!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.