DİSK-AR: TÜİK’e göre işsiz sayısı son bir yılda azalırken İŞKUR’a göre arttı

DİSK-AR: TÜİK’e göre işsiz sayısı son bir yılda azalırken İŞKUR’a göre arttı

Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu Araştırma Merkezi’nin (DİSK-AR), bugün yayımladığı ‘İşsizlik ve İstihdamın görünümü raporunda Türkiye İş Kurumu (İŞKUR) ile Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK)’in işsizliğe yönelik verilerinin çeliştiğini belirtildi.

DİSK-AR raporunda, TÜİK’e göre işsiz sayısının son bir yılda 560 bin azalırken İŞKUR’a göre 148 bin kişi arttığı aktarıldı. Geniş tanımlı işsiz sayısının 7.3 milyon olduğunu belirten DİSK-AR, geniş ve dar tanımlı işsizlik arasında 10.4 puan fark olduğunu kaydetti.

Raporda şu ifadelere yer verildi:

“İŞKUR’un kayıtlı işsiz sayıları kayıtlara, TÜİK’in işsizlik verileri ise ankete dayalı olarak hesaplanmaktadır. İki kurumun metodolojileri farklı da olsa İŞKUR tarafından aylık istatistik bültenlerinde açıklanan kayıtlı işsiz sayıları işsizliği anlamamız açısından önemli göstergedir. Olağan seyirde İŞKUR’un kayıtlı işsiz sayılarının TÜİK’in işsiz sayılarına yansıması beklenir. Ancak uzun bir süredir iki kurumun işsiz sayıları arasındaki farklar birbirinden zıt bir eğilim izlemektedir.

İŞKUR’un Ağustos 2021 ile Ağustos 2022 arasında son 1 yıllık dönemde kayıtlı işsiz sayısı 3 milyon 194 binden 3 milyon 342 bine yükseldi, kayıtlı işsiz sayısında yaklaşık yüzde 4,7’lik bir artış gerçekleşti. Son 1 yılda 148 bin kişi işsiz olduğu için İŞKUR’a başvurdu. Bu başvuruların 117 bini kadın, 31 bini ise erkek işsizlerden oluştu. TÜİK’e göre ise son 1 yılda dar tanımlı kadın işsiz sayısı 150 bin, dar tanımlı erkek işsiz sayısı 410 bin olmak üzere toplamda işsizlik 560 bin kişi azaldı. Cinsiyete göre TÜİK ile İŞKUR arasındaki uçurumun artmaya devam ettiği görülmektedir. Bu sebeple İŞKUR ile TÜİK arasındaki sayılardaki bu uyumsuzluğun sorunlu olduğunu düşünüyoruz”

 

Çağrı Tasarım Kampanya

Buraya Dikkat!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir